CHP İzmir İl yönetim kurulu iki gün sürecek olan dayanışma ziyaretlerine Adana ile başladı. İlk olarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret eden Aslanoğlu ve yönetim kurulu, ardından Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanlığında il başkanı Mehmet Çelebi ve yönetimi ile bir araya geldi.

333046221_621538516475931_7097516507098865778_n

İzmir halkı adına geçmiş olsun dileklerimizi sunduk

İl başkanı Şenol Aslanoğlu, Adana temaslarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “İl yönetim kurulu olarak Adana ve Osmaniye’ye dayanışma ziyaretleri düzenliyoruz. İlk olarak Adana büyükşehir belediye başkanımız Zeydan Karalar’a İzmir halkı adına geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Kendisi de gösterdiğimiz dayanışma ve İzmir halkının desteği için teşekkürlerini sundu. Adana hem kendi yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da depremden daha çok etkilenen illerin yardımına koşuyor. Belediye başkanımız Zeydan Karalar bu anlamada örnek bir çalışma yürütüyor. Burada, CHP Adana il başkanlığımızı da ziyaret ederek il başkanımız Mehmet Çelebi’den yaptıkları çalışmalar ve bizim yapabileceklerimiz hakkında bilgi aldık. Adana ile ihtiyaç duymaları halinde dayanışacak ve Adana halkının yanında olacağız” dedi.

Şenol Aslanoğlu ve il yönetim kurulu, Adana temaslarının ardından Osmaniye’ye geçerek, İzmir büyükşehir belediyesinin kentte kurduğu Afet Koordinasyon Merkezini ziyaret etti, yapılan çalışmaları yerinde gördü.  Koordinasyon merkezinde Osmaniyeli vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten ve sohbet eden Aslanoğlu, ziyarete ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

Osmaniye’nin yaralarını İzmir sarıyor  

İzmir büyükşehir belediyemiz felaketi yaşadığımız günden bugüne inanılmaz bir dayanışma ve çalışma performansı gösteriyor. Büyükşehir belediyemiz depremin hemen ardından Hatay, Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta afet koordinasyon merkezleri oluşturdu. Buralarda çadır kent ve konteyner yaşam alanları kuruldu. CHP’li 11 Büyükşehir belediyesinin deprem bölgesindeki illerin koordinasyonu için iş bölümü yapmasıyla, Osmaniye İzmir büyükşehir belediyesinin koordinasyonuna verildi.  Burada, çalışmaları yerinde gördüğünüzde, depremzede vatandaşlarımızın yaralarının nasıl sarılmaya başlandığını, bu koordinasyon merkezi sayesinde bölge insanlarına nasıl destek verildiğini ve bu desteğin insanlarımız üzerindeki olumlu etkisini çok daha iyi anlıyorsunuz. İzmir büyükşehir belediyemiz tarafından kurulan Osmaniye Afet Koordinasyon Merkezi’nde çok büyük bir işe imza atılıyor. Bu merkezden çıkan ekipler günlük olarak, buradaki insanlarımızın gıda, hijyen paketi, çadır, battaniye ve kışlık kıyafet ihtiyaçlarını karşılıyor. Yine tarım ve hayvancılıkla uğraşan Osmaniyelilerin ihtiyaçları da “Başka Bir Tarım Mümkün” çatısı altında büyükşehir belediyemiz tarafından karşılanmaya başlanmış durumda. Şu ana kadar 2 tır hayvan yemi üreticilere dağıtıldı. Bu bölgede tarımın deprem sonrası ayağa kaldırılması içinde kooperatifleşme modelinin hazırlıkları şimdiden başlamış durumda. Elbette bu hizmetler anlatılmakla bitmez ve dile kolay geliyor ama gerçekten çok büyük bir yardım organizasyonu ve ekiplerin büyük fedakarlıklarıyla Osmaniye’nin yaraları sarılmaya çalışılıyor. İnsan bu organizasyonu görünce, İzmir adına ve İzmir dayanışmasını başlatan ve yaşatan tüm İzmirliler adına hem gurur duyuyor hem de duygulanıyor. Osmaniye’yi tüm ilçeleriyle yeniden ayağa kaldırmak, buradaki vatandaşlarımızın zor günlerinde yanında olmak adına verilen tüm emekler için, başta büyükşehir belediye başkanımız Sayın Tunç Soyer ve çalışma arkadaşları olmak üzere, bu dayanışmaya destek olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Osmaniye’de hem koordinasyon merkezi içinde hem kentin tüm sokak ve ilçelerindeki vatandaşların ihtiyaçları büyükşehir belediyemizin organizasyonu ve İzmir dayanışmasıyla sağlanıyor. Vatandaşlarımızın yaşadığı felaketin izlerini silmek için ekipler ve gönüllüler çok büyük bir gayret sarf ediyor. İzmir büyükşehir belediyemiz Osmaniye’ye adeta bir annenin yavrusuna sahip çıktığı gibi sahip çıkıyor. Şimdi bize düşen bu dayanışmayı sürekli kılmak ve el birliği ile bu zor günleri birlikte aşmaktır.

Tüm ilçeler ziyaret edilecek

Aslanoğlu ve il yönetiminin, Osmaniye ziyaretinin ikinci gününde Kadirli, Düziçi, Sumbas, Hasanbeyli, Bahçe ve Toprakkale ilçelerinde vatandaşların istek ve ihtiyaçlarını dinleyecekleri bildirildi.