İZ GAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Buca'da kongre heyecanı yaşandı. Şirinyer Düğün Salonu'nda düzenlenen CHP Buca İlçe Kongresi’nde başkanlık için Çağdaş Kaya, Hasan Sağlam ve Sinan Yeşilbaş’ın yarışması beklenirken flaş bir gelişme yaşandı.

2f2e98f2-5a4a-4408-bf0a-788f0ed9027c

Saat 09.30'da başlaması beklenen kongre, saat 13.00'a ertelendi, İlçe Başkan Adayı Yeşilbaş, Sağlam lehine çekildi.

Adaylar sosyal medya hesabından fotoğraf paylaşarak, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ mesajını verdi. Başkanlık yarışı; İzmir Büyükşehir Belediyesi cephesi ile Buca Belediyesi Başkanı Erhan Kılıç’ın desteğini aldığı öne sürülen Çağdaş Kaya ve Hasan Sağlam arasında geçecek.

Değişime ihtiyaç var

CHP Buca İlçe Kongresi’nin divan başkanı CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan oldu. 

Milletvekili Bakan, genel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak ‘parti içi değişim’  mesajları verdi. Bakan,”Bu seçimi neden kaybettiğimizi, nerede hata yaptığımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Bu kurumsal düzeyde muhasebe edilmeli. Ben özeleştiri yaptığımda bir takım hatalar görüyorum. Bir defa şunu içime sindiremiyorum; CHP'nin 6 okundan biri olan milliyetçilik ilkesi ama ırkçı, kafatasçı milliyetçisi olan Sinan Oğan, Ümit Özdağ, ‘Atatürk milliyetçisiyim’ diyerek oy aldı. Laiklik ilkesi, bizim var oluş ilkemiz, bu ilkeye sahip çıkmalıyız. Karşıyaka'da Türkiye İşçi Partisi (TİP) 80 bin oy aldı. Karşıyaka’da CHP'li CHP'ye oy vermedi. Ben hiçbir zaman sahada ittifak yapılmasına karşı olmadım. Ama bu bizi sağcılaştırmamalı. İttifak ilkeli uzlaşmalarla olur. Ben Menzil Şeyhi'nin cenazesine taziye mesajı gönderen insanlarla uzlaşamam. Gençliğe mesaj veremedik, 5 milyon 200 bin genç seçmen CHP'ye oy vermedi. Düştüğümüz yerden kalkacaksak, özeleştiri yapmadan yapamayız. Kadrosal ve düşünsel anlamda değişime ihtiyaç var. İktidar dışında hiçbir şeyi başarı olarak görmüyorum” açıklamalarında bulundu.

ee8177f8-4fc8-4b3d-bd47-e399a040fc2a

Büyükşehir sayesinde sıfırladık

Mevcut İlçe Başkanı Hacer Taş'a görev sürecindeki katkıları için teşekkür ederek konuşmasına başlayan  Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Genel seçimlerde, Genel Merkez’imizin şahsıma ve ilçemize verdiği görevlere, ceketimizi giyerek koşturduk. Daha çok çalışmak zorundayız. Daha çok mücadele etmek zorundayız. Ben şahsen elimden gelenin daha fazlasını yapmaya hazırım. Yerel seçimlerde çok daha fazlasını yapacağız” dedi. Buca Belediyesi'nin borcunu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla neredeyse sıfırladıklarını belirterek, “Bu konuda Tunç Başkanımıza teşekkür ederim. Belediyemizde mali disiplini sağladık. Belediyemizin şu anda borcu yok hale getirmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Kılıç, kongredeki adayların her ikisinin de kendisi için çok değerli olduğunu belirterek, “Buca’ya yakışır şekilde, el ele kol kola birleşerek; yerel seçime odaklanmalıyız” mesajını verdi.

b8c1bae5-498b-454b-b32f-a1482e9a494b

Çok üzgünüm

Adaylık konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan CHP Buca İlçe Başkan Adayı Hasan Sağlam, kongreye giden süreçte yaşadığı zorlukları anlatırken gözleri doldu. Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu bir kongre. Bunun bir kazananı bir kaybedeni olacak. Bunu sindirmek zorundayız ama bunun adil olmasını istiyoruz. Kamu gücü örgütümüzün üzerinde kırbaç gibi kullanıldı. Bu kongrenin sonunda kazanan ya da kaybeden kim olursa olsun buradan el ele çıkacağız. Önümüzdeki yerel seçime sıkılı bir yumruk gibi gideceğiz. Bu konuda ben söz veriyorum. 

Kamu gücü kente hizmet için kullanılmalı

Birkaç gündür bu imza süreciyle alakalı ciddi sorunlar yaşadık. İmza toplamamızı istemediler. Çok ciddi baskılar kurdular. Adeta mahallelerimizi ipotek altına aldılar. Kamu gücü bize değil, kentlere hizmet için kullanılmalı. Siz de böyle biliyorsunuz değil mi arkadaşlar? Biz hiçbir arkadaşımıza uzak ya da yakın değiliz. Biz bu kentlere hizmetin doğru yapılmasını isityoruz. Bunu doğru yapanların yanındayız. Ancak buraya ikinci bir adayın çıkmaması için gerçekten her şey yapıldı. Ben bu nedenle çok üzgünüm.

Bunun adı umut tacirliğidir

Haklarımızın elimizden alınmasına izin vermeyin. İlçe başkanlığı görevini bana verirseniz  böyle bir şeyin yaşanmasına bir daha asla izin vermeyeceğim. Bu baskı sadece 3-4 gündür deği, mahallede delege seçimleri başladığı andan itibaren başladı. Şöyle ki; Mahallelerimizde üye yapılanmaları oluşmuş. Arkadaşlarımız çok marifetliler. Bir mahallede 52 delegeyi tek telefona bağlamışlar. Bunun adı üye karartmadır. Üyelerin haklarının karartılması demektir. Bunların birer fotokopisini divan başkanımıza vereceğim. Yaklaşık bin 200 üye karartılmış. Telefonlar belli. Ben arkadaşlarımızı deşifre etmek istemiyorum. Bu haksızlık. Bunu genel başkana ileteceğim. Bugün bin 200 üye size yetebilir ama bir dahakine bin 500, 10 bin üye yapmak zorunda kalırsınız. Bu haksızlığı olumlamayın. Olumlarsanız haksızlığa devam edersiniz. Ben buraya çok zor geldim. Bütün mahallelerimiz esir alınmıştı. Mahallelerimize gittiler, 'Taleplerinizi verin' dediler. Talepleri karşılığında mahallelerin tüm imzalarını vereceksiniz dediler. Bunun adı umut tacirliğidir. 

Kişilerle alakam yok

Burada söylediğim her şey eleştirel bir yaklaşım biçimidir. Kişilerle alakam yok. Ben kamu kurumlarında makam sahibi insanların bu tür durumlara izin vermemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben ilçe başkanı olursam asla böyle bir şeye müsaade etmeyeceğim. Ben 'Bu örgütün temiz yürekli, vicdanlı insanları olduğunu biliyorum' dedim. 

Merhamet arkadaşlar merhamet. 50 imzayı zor alabildik. Hiç mi Allah korkunuz yok? Bu nasıl bir esarettir. bunu nasıl kabul edeceksiniz? Bunu nasıl olumlayacaksınız? 'Gençlere siyaset aşılayalım' diyorsunuz ama insanların burada aday olmasının önündeki tüm duvarları örüyorsunuz. 

İnsanlardan yalvararak imza aldım. 'Hasan Sağlam çekilmiş' dediler, algı yaptılar. 'O salona gireceğim' dedim. Bu sıkıntıları yaşamayı arzu etmiyorum. Hiçbir arkadaşımın, yoldaşımın böyle sorunlar yaşamasını arzu etmiyorum. Tüm demokratik taamüller alt üst edildi. Bu bize reva mı?

Dehşet verici bir durum

Yaklaşık 350 imza toplamış arkadaşlar ya. Gerçekten dehşet verici bir durum. 40 yıllık Hasan Sağlam 50 imzayı toplarken çile çekiyor. Yine de hepinizin temiz kalbinden öpüyorum. İnanıyorum ki bu gidişata dur diyeceksiniz. Kendi felaketimize koşa koşa gidiyoruz arkadaşlar. 

Beni hepiniz tanırsınız. 40 yıldır bu partinin içinde mücadele ediyorum. Mücadeleyi seviyorum, saha çalışmasını seviyorum. Size bir konuda daha söz veriyorum. Korkmanıza, kaygı duymanıza gerek yok. Önümüzdeki günlerde yerel seçimleri yine biz alacağız. Benim hedefim 200 bin oy. Hedefiniz olmazsa sonuç alamazsınız arkadaşlar."

ada638f1-7339-4da2-a63b-347f0d08340f

İlçede yattığınız günleri unuttunuz mu?

Sağlam'ın ardından adaylık konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Çağdaş Kaya ise şu açıklamalarda bulundu:

Bizler 16 yıl önce bu partinin kapısından girdiğimizde mücadelenin emeğin örgütlenmenin ne olduğunu bu partiden öğrendik. İlçe yöneticiliği, ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı gibi onurlu görevleri yaptım. Sizlerin sayesinde yaptım. Ben bu örgütü omzumda ne kadar taşısam azdır. Bizler bu partide emek verirken, her kademesinde mücadele verirken, direkt gelip aday olmadık. Taşını, toprağını, tozunu yuttuk. İlçede yattığınız günleri unuttunuz mu?

Alın teri dökerek geliyoruz

CHP'ye adım attığımda rahmetli Bektaş Gül yani Beko başkanımızla çalışmaya başladım. Onunla öğrendim birlikte olmayı. Örgütçülüğü onunla öğrendim. Evet, eksiğimizle artımızla bir olacağım. Evet, hiçbirimiz babadan zengin değiliz. Alın teri dökerek geliyoruz. Ben buraya 3. defadır çıkıyorum. İnanılmaz da duyguluyum. Sinan da bizim arkadaşımız yol arkadaşımız Hasan dayı da yol arkadaşımız. Maalesef yarışıyoruz. Ama biri kazanıyor biri kaybediyor diye düşünmüyorum. Biri seçiliyor, biri seçilmiyor. Adaylık açıklamamda dediğim gibi küskünlüğü, yılgınlığı, yorgunluğu kaldırmaya geliyorum. 

Güç elindeyken adaleti dağıtmak zordur

Aynen Hasan ağabeyimin dediği gibi biz buradan omuz omuza çıkacağız. Birbirimizi kandırmayalım söylemde değil, icraatta mücadelede bir olalım. Güç elinde değilken adaleti dağıtmak kolay, güç elindeyken adaleti dağıtmak zordur. 

Biz bu kongreye gelirken yerel seçim sürecinin daha canhıraş şekilde geçeceğini düşünüyordum. Ama örgüt daha sakin, daha uzlaşıdan yana, daha kucaklayıcı. Çünkü yerel seçimi kaybedersek hepimiz kaybederiz. Delege yazacak insan bulamayız. Ben de sizinle beraber olmaktan onur duyacağım, mücadelenize destek vermekten onur duyacağım. 

Bİzler bu büyük örgüt bu şanlı örgüt var oldukça CHP bayrağı asla yere inmez. Yaşasın CHP!

Listeler belli oldu

İki adayın yarıştığı kongrede listeler şu şekilde açıklandı.

0a7b2bbb-eda2-4966-829c-51ba5117fa2a

8a1a9228-951a-4859-952e-4978703c50d9

Yeni başkan Çağdaş Kaya

İlçe başkanlığı yarışının galibi Çağdaş Kaya oldu. Kaya 344 oy alırken, Sağlam ise 67 oyda kaldı.