Çeşme Müteahhitler ve İş İnsanları Derneği (ÇEŞMÜD) Başkanı İnşaat Mühendisi Süha Deviren, İz Televizyonu’nda Gayrimenkul Dünyası programına konuk oldu. İz Medya Genel Koordinatörü Özgür Coşkun’un sorularını yanıtlayan Deviren,  ÇEŞMÜD’ü anlatırken Çeşme bölgesindeki turizm ve konut alanındaki son gelişmeleri de aktardı .

Ev konforunda otel

Çeşme Müteahhitler ve İş İnsanları Derneği Başkanı İnşaat Mühendisi Süha Deviren, Çeşme’de ev konforunda 2 butik oteli olduğunu belirterek, “Çeşme’de Aya Yorgi Suits ve Aya Yorgi Home olmak üzere iki tane daire konseptli butik otelimiz var. Bunlarda toplam 31 adet 1+1 ve 2+1 daire bulunuyor. Sadece valizinizi alıp gelebilirsiniz. Otel gibi temizlik hizmeti de veriyoruz. Kış döneminde de uzun vadeli kiralama modeline geçiyoruz. Bu konseptte 12 ay boyunca açığız. Bir otel odasında maksimum 10 gün yaşayabilirsiniz ama bizim konseptimizde evde  olması gereken her şey  var, dolayısıyla daha uzun vade konaklamaya elverişli bir alan yarattık. Hem çok merkezi bir yer hem de kışın da hareketli bir bölge... Güvenlik, temizlik personelimiz sürekli orada...” diye konuştu.

Ses getirecek bir ekip

İzmir Müteahhitler Federasyonu’na (İMFED) bağlı olarak oluşan ÇEŞMÜD’ü anlatan Deviren, “Çeşme’de bir oluşum yapma fikrimiz hep vardı.  İMFED’e bağlı bir oluşumuz. İMFED’in Çeşme Temsilciğini kurma görevi bana verilince, çevremdeki; Çeşme’de iş yapan köklü firmaları bir araya toplama ihtiyacı hissettim. Aynı misyon ve vizyona sahip insanlar  bir araya geldiğinde güzel işler ortaya çıkıyor. Amacımız üye bulup yüzlerce kişiyi dernekte toplamak değil, bizimle aynı misyon ve vizyona sahip, kaliteli müteahhitleri aynı yere toplayıp yeri geldiğinde konsorsiyumlar kurmak, yeri geldiğinde beraber iş yapmak, yeri geldiğinde rekabet gücümüzü artırmak istiyoruz. Çeşme’de dışarıdan gelen ciddi anlamda değişik müteahhit profilleri var. Rant büyüdükçe dışarıdan daha çok müteahhit gelmeye başladı. ÇEŞMÜD olarak bütün ekibimiz  yıllardır İzmir’e ve Çeşme’ye hizmet etmiş firmalardan oluşuyor. Ekibimizi de bu şekilde büyütmeye çalışıyoruz. Bir güç birliği, voltran oluşturarak Çeşme’ye daha büyük, daha güzel, katma değeri daha çok olan işler yaparak hizmet etmek istiyoruz. Mesleki standartlarımızı da yükseltmek istiyoruz. ÇEŞMÜD olarak güzel işler yapacağımızı ve ekibimizi bu kalitede büyüterek daha da ses getirecek bir ekiple devam edeceğimizi düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.


Bu sezon kısır geçti

Bu yaz sezonunun gayrimenkul satışı açısından kısır geçtiğini belirten ÇEŞMÜD Başkanı Süha Deviren, “Ekonominin getirdiği sebeplerden dolayı hem turizm kısmı hem satış kısmı çok rantabl değildi. Şu an piyasadan öğrendiğim kadarıyla bu kış, geçen kışa göre daha sakin geçecek. Kredilerin kapandığı bir dönemdeyiz. Kredilerin açılmaması sektörümüzü baltalıyor. Kredi olmayınca ev satışları düşüyor. Sürekli mevduat ve faizler yükseliyor. İnsanlar da gayrimenkul yatırımı yerine faklı enstrümanları tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

Sektörü baltalıyor

Yüzde 25 kira artış sınırlamasının konut sektörünü olumsuz etkilediğini vurgulayan Deviren, şunları söyledi: “Yüzde 25 kira sınırlaması da sektörü baltalayan noktalardan biri... Her şeydeki fiyat artışı yüzde 25’in üzerindeyken sadece konutu yüzde 25’in üstünde tutmak, konut sahiplerine dezavantaj yarattı. Kira artışını sınırlayarak ev fiyatlarının, kira fiyatlarının düşeceğimi düşünmüyorum. Bu durum, müteahhidin konut üretmesini engelliyor, bu yüzden konut sayısı azalıyor. Talep çoğalıyor ama fiyatlar daha yükseliyor. İkinci konuta yüzde 22 buçuk kredi var. Yani bir anlamda insanlara ‘ev almayın’ diyorlar, ‘ikinci, üçüncü evinizi almayın diyerek ev fiyatlarını düşüremezsiniz. İlk evde yüzde 90’a kadar kredi veriliyor. Yani 10 milyonluk bir ev için 9 milyon kredi çekseniz aylık tutar, 100 bin TL’nin üzerinde olacak. İnsanlar bu tutarı nasıl ödeyecek? Zaten aylık öyle bir geliri olan kişinin evi de vardır. Dolayısıyla, orta kesim diye nitelendirdiğimiz kesimin ev almaya hayali kalmadı. İnşaat maliyetlerinde zaten çok artış var. Ev fiyatları da bu yüzden giderek yükseliyor.”

Dalyan revaçta

Çeşme’de son dönemde en revaçta bölgelerin başında Dalyan’ın geldiğini ifade eden Deviren, “Alaçatı zaten göz bebeği ama oradaki alanlar dolmaya başlayınca şehir merkezine en yakın, havası ve ortamı güzel olan Dalyan kaldı. Son 2 yıldır ciddi talep var. Şu an en revaçta olan bölgelerden biri Dalyan... Çünkü yapılaşmaya daha aç bir bölge.. Bir de en revaçta olan yerlerden biri Ovacık bölgesi...” dedi.

Kabuk değiştiriyor

Çeşme’de müşteri portföyünün giderek değiştiğini söyleyen Deviren şöyle konuştu: “Müşteri kitlesi belli bir gelir seviyesinin üzerinde  olup yazlık ev almak isteyenlerden oluşuyor. Rakamların yükselmesiyle Çeşme’ye eskiden yerleşip ev almış olanların evleri el değiştirmeye başladı. Bölge o kadar değerlendi ki, Çeşme’de sattığınız 1+1 ev ile İzmir’in en güzel yerinden 3+1 ev alabilirsiniz.  Çeşme bu noktaya gelince biraz kabuk değiştirmeye başladı. Müşteri portföyü de değişiyor. Gurbetçi vatandaşlarımızdan çok talep var. Müşteri profili ekonomik krizle birlikte değişmeye başladı. Çeşme, İbiza ayarında gece hayatı olan bir bölge... Kaliteli gece hayatı, seçeneklerin çok olması yabacı turist açısından bölgeyi daha cazip kıldı. Çok ciddi sayıda yabancı turist geliyor. Alaçatı’da Ağustos ayında yürürken Türkçe konuşan insan bulmanız zor. Çeşme kabuk değiştirdi, değiştirmeye de devam edecek gibi görünüyor. Ülkede alım gücü geriye gidiyor ama Çeşme’de fiyatlar yükseliyor. Bu da Çeşme’nin yerlilerini çıkarıp kabuğunun değişmesine neden oluyor.”

Gizem TABAN

Muhabir/İzmir haberleri