İzmir'in turizm cenneti çeşme denizi ile de ilgi görüyor. Yaz aylarında Çeşme'nin plajlarına adeta akın yaşanıyor. Çeşme'de denize girebileceğiniz çok sayıda halk plajı da bulunuyor.

29 km'lik kıyı şeridi bulunan Çeşme'nin halk plajlarını sizin için derledik.


Ilıca halk plajı

2 km’ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajları, nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklarıyla Çeşmenin en büyük ve popüler turizm merkezi durumundadır. Türkiye’de Mavi Bayrak alan plajlarımızdan birisidir. İzmir’in turizm gözdesi olan Ilıca plajı, Türkiye’nin girişi ücretsiz en güzel 10 plaj sıralamasında birinci olmuştur. Deniz’in içinden kaynayan sıcak termal suları, Ilıca plajını ve yöredeki diğer plajları büyük birer termal havuz haline getirir. Ilıca’daki büyük, küçük konaklama tesisleri, yoğun bir turist kapasitesinin ihtiyacını karşılayabilecek durumda. Ilıca’nın önemini arttıran en önemli husus, termal olanaklarıdır. Birçok küçük, otel ve pansiyonlarda bile kaplıca suyu bulunuyor. Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olması. Sığ sularda, özellikle termal kaynaklarla beslenen sularda ultraviyole ışınlarının insan sağlığına çok daha fazla yararlı olduğu bilimsel bulgularla kesinleşmiş durumda. Bunların yanı sıra, bu plajlardan çocukların yararlanma olanakları, sağlık ve can güvenliği bakımından da çok elverişli.

Şifne-Büyük Liman-Paşa Limanı

Ilıca plajı merkez olmak üzere kuzeydoğu yönünde Şifne’ye kadar uzanan kıyı bandı, güzel plajları ve kaplıcalarıyla büyüleyici bir merkezdir. Büyük Liman, Paşa Limanı koyları, turistik tesislerin, kamp alanlarının ve toplu yazlık konutların toplandığı konumdadır. Şifne, kaplıcalarıyla ünlü bir merkez ve çok sayıda pansiyon hizmet vermektedir. Ilıca merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktaki bu önemli turizm merkezine Ilıca’dan dolmuş ile ulaşım sağlanmaktadır.

Koca karı plajı

Çeşme yarımadasının kuzeybatısında, merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Dalyan mahallesinin hemen girişinde bulunan Koca karı Plajı çok sayıda müdavimi olan bir plajdır. Doğa ile iç içe huzurlu bir tatil ya da bir kaç günlük kaçamak arayanlara gönül rahatlığı ile önerilir.
Dalyan Mahallesinin hemen girişinde bulunan plaja Çeşme merkezden toplu taşıma ile ya da aracınız ile çok kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

Delikli koy Plajı

Delikli Koy sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil arayanların son keşif yeridir. Tatilinde huzur arayanların daha çok tercih ettiği, koyu özel kılan deniz içerisinde oluşan doğal kayalıklardır. Zaten koyun ismi de bu doğal oluşum sonucu ortaya çıkan kayaların oyuklarından gelmektedir. Koy en çok bu kayaların ortasında oluşan oyuklardan denize girmek için tercih edilir. Başka tercih nedeni ise çevresinde kamp yapılabilecek alanların olmasıdır. Kampçılar hem kamp için hem deniz için hem de bu oluşumları görmek için burayı tercih ediyorlar. Alaçatı merkezden 11,8 km’dir. Aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pırlanta Plajı

Çeşme merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta. Plaj ismini pırlanta gibi parlayan ince kumlarından almaktadır. Bütün sahil bu incecik kum tabakası ile kaplıdır. Sahilin uzunluğu yaklaşık 450 – 500 metre kadardır. Plaj sürekli sabit rüzgâr almasından ve dalgalarından dolayı Kitesurf ve Windsurf tutkunlarının uğrak yeri durumundadır. Sadece yurtiçinden değil yurtdışından da bu spora gönül verenler burayı ziyaret ederek bu tutkularını burada gerçeğe dönüştürmektedirler.

Altın kum Plajı

3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımadada kurulu Çeşme’nin güneybatısında yer alan Altın kum Plajı, adını ince taneli, altın sarısı kumundan almaktadır. Çeşme ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer alıyor. Çeşme marinadan minibüs ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çok sayıda kamp alanları vardır. Yazın kavurucu günlerinde bile insanı donduran Altın kum ’un buz gibi soğuk suyu bu özelliği ile bilinir.

Çark Plajı

Çeşme Yarımadası'nın güneyinde yer alan ve bölgenin ünlü plajı olan Çark Plajı, özellikle sörf tutkunlarına yıl boyunca unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Alaçatı merkezinden minibüsler ile kolaylıkla ulaşabilen plaj daha çok rüzgâr sörfü için tercih edilmesi nedeniyle denize girmek isteyen ziyaretçiler koyun heIldırı Koyu: Dünyaca Antik Erythrai kentinin bulunduğu Ildırı ve yöresi, doğal plajları ve kamp alanlarını bakımından kampçılar için ilginç bir yöre. Çeşme ilçe merkezine 22 km ve Ilıca’ya 15 km uzaklıktaki tarihi ve doğal zenginliklere sahip yöreye ulaşım Şifne’den sonra asfalt bir yolla yapılıyor.

Ali Bostan Plajı

Çeşme Dalyan köy' de bulunan Ali Bostan plajında günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Sakinlik arayanların tercih ettiği plajdır. Soğuk deniziyle ve esen rüzgârıyla havanın bunaltıcı sıcaklığından kurtulabilirsiniz. Çeşme merkezden toplu taşıma ile ya da aracınız ile çok kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır.

Ildırı Koyu

Dünyaca Antik Erythrai kentinin bulunduğu Ildırı ve yöresi, doğal plajları ve kamp alanlarını bakımından kampçılar için ilginç bir yöre. Çeşme ilçe merkezine 22 km ve Ilıca’ya 15 km uzaklıktaki tarihi ve doğal zenginliklere sahip yöreye ulaşım Şifne’den sonra asfalt bir yolla yapılıyor.

Tekke Plajı

Çeşme merkezde bulunan plaj Çeşme’nin en küçük plajlarından birisidir. Küçük bir koy içerisinde bulunan plaj sığ bir koy plajı olarak bilinir. İsmini ise hemen plajın üzerinde bulunan ve kısmen kalıntılarına rastlanan Osmanlı Tekkesinden almaktadır. Küçük bir koy plajı olmasından dolayı oldukça sakin ve dalgasız bir denizi vardır. Denizi temiz, berrak ve sığdır. Çocuklu aileler için oldukça idealdir. Koyun ucu adeta bir rıhtım şeklinde denize uzanmaktadır.

Çatal Azmak Plajı

Çeşme ilçe merkezinden ulaşımın sağlandığı Çatal azmak Plajı da Çeşme'nin görülmeye değer plajlarındandır. Berrak denizi ve kumu ile kendini hayran bırakıyor. Çeşme marinadan minibüs ve kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Çeşme merkezden 5 km uzaklıktadır.

Kaynak: Haber Merkezi