31 Mart yerel seçimlerde Urla’dan belediye başkan aday adayı olan, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Genel Sekreteri Onur Kadir Eryüce’nin Başkan Tugay tarafından Büyükşehir’in önemli şirketlerinden olan İZDOĞA’nın başına geçeği öğrenildi.

Eryüce’ye İZDOĞA yönetim kurulu başkanlığı görevi tebliği edilirken, resmi yazışmanın da 1-2 gün içinde tamamlanacağı ifade edildi.
Eryüce'nin resmi görevlendirmenin ardından SODEM'deki genel sekreterlik görevinden istifa etmesi bekleniyor.

Onur Eryüce Kimdir?

Onur Eryüce 1979 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İngiltere Portsmouth Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi ortak lisans programında öğrenim gördü. Ardından Fransa’ya giderek Sciences Po Grenoble Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi aldı.
2011 yılında Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’nin (SODEM) kuruluşunda kilit rol oynadı. Eryüce, 2019 yılında SODEMSEN’in (Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası) kurulmasında görev aldı. 
Nisan 2019’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak atandı ve uzun süre Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in uluslararası danışmanlığı görevini yürüttü. Dünya Bankası Grubu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) gibi birçok dış yatırım finansmanı sağlayan kuruluşla İzmir’in ve Sosyal Demokrat Belediyelerin işbirliğini güçlendiren çalışmalar yaptı. İzmir şehrinin büyük altyapı projelerine dış finansman kaynakları yaratılmasına katkı sağladı. 

Eryüce, ileri düzeyde Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Editör: Esra Seyirden