İztuzu Plajı, Muğla Ortaca’da bulunan Dalyan beldesine bağlı, 4,5 km uzunluğa sahip bir plajdır. İztuzu Plajı özelliği, bir yanında deniz suyu ile diğer yanında tatlı su olmasıdır. Bu özelliği ile ender bulunan plaj, ülkemizin nadide köşelerindendir. Aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı özel bir plajdır. Bu özeli nedeniyle kaplumbağa plajı da denmektedir. İztuzu Plajı'nda denize girmek istediğinizde Caretta Caretta yumurtalarına zarar verilmemesi için, yumurtaların olduğu bölgelerin işaretlenmiş olduğunu görebilmeniz münkündür. Ayrıca yine yumurtaların zarar görmemesi için denize giriş saatler, sabah 8 akşam 8 olarak belirlenmiştir. Akşam 8’den sonra denize girmek yasak olan plajda, akşam ışık yakılması ve yüksek ses de yasaklanmış durumdadır.

İztuzu Plajı tarihçesi ve özellikleri

Önceleri İztuzu Plajı'nın olduğu bölgede herhangi bir plaj bulunmuyordu. Kaynaklarda belirtilene göre, Antik çağlarda, İztuzu'nun bulunduğu yerden 4 km kadar içerde Kaunos Antik Kenti yer alıyordu. Daha sonra meydana gelen Rodos depremi ile birlikte, Dalyan Çayı’nın yatağı değişerek, İztuzu Plajı oluşmuş. Plaj bugün, Radar tepesi adı verilen yerden başlayarak Delik Ada’ya kadar devam etmektedir. Dalyan Ağzı adı verilen bu yerde, med-cezir hareketlerinden dolayı, bazı zamanlarda deniz suyu tatlı suyun olduğu deltaya doğru akar, bazı zamanlarda ise tatlı su Akdeniz’e doğru akar. Bir tarafında tatlı su, diğer bir tarafında ise tuzlu su bulunan plajın altın rengi kumu vardır. İztuzu Plajı sahip olduğu özellikler ile, 2011 yılında Hollanda merkezli bir tatil değerlendirme sitesi tarafından Avrupa’nın En İyi Plajı seçilmiştir. 2020 yılında ise The Guardian Gazetesi’nde yayınlanan araştırmada Avrupa’nın En Temiz 30 Plajı arasında yer almıştır.

İztuzu Plajı nerede ve İztuzu Plajı'na nasıl gidilir?

İztuzu Plajı diğer plajlardan oldukça farklıdır. Plaja hem karadan hem de denizden ulaşım sağlanabilmektedir. Deniz üzerinden tekne dolmuşlar ile plaja ulaşmak mümkündür. Sabah 09.30 itibariyle tekne dolmuşlar hizmet vermeye başlar. Tekne dolduktan sonra hareket eder ve Dalyan üzerinden İztuzu Plajı’na ulaşılır. Geri dönüşler ise akşam 6’ya kadar devam eder. Kendi aracınızla ya da minibüsler ile de plaja gidilebilir. Dalyan PTT yanından hareket eden minibüsler ile 20 dakika içinde İztuzu Plajı’na varılır. İztuzu Plajı, karşısında Akdeniz bulunurken, kumsala ayak basılan yerin ise tatlı su olması nedeniyle örneği az bulunan bir doğa harikasıdır. Birçok olanağa sahip olan plaj, uygun fiyatları ile de birçok kişi tarafından tercih edilir. İztuzu plajı giriş ücreti bulunmakla birlikte, her yıl değişmektedir. Özel aracınız ile plaja gelmek isterseniz otopark olanağı da bulunmakta. Plajda şezlong, şemsiye, duş olanakları da bulunuyor.

Editör: Tuğkan Üsküp