Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) ekim ayı olağan ikinci meclis oturumu İzBB Başkanvekili Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Toplantının gündem dışı konuşmalar kısmında; uzun süredir kent gündeminde tartışma konusu olan çöp bertarafı konuşuldu.

İş birliği gerekli

Toplantının gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan AKP’li meclis üyesi Hüsnü Boztepe, İzBB’nin Çiğli’de tahsisli alan dışına çöp döktüğünü iddia ederek, "Artık Çiğli’ye çöp dökmeyin" dedi, çöp bertarafı konusunda İzBB’yi eleştirdi.

Eleştiri ve iddialara yanıt veren İzBB Başkanvekili Mustafa Özuslu, “Bu sizin iddianız! İzmir’in önemli bir sorunundan bahsettiniz; ‘Lütfen Çiğli’ye, Harmandalı’ya çöp dökmeyin’ dediniz. Peki dökmeyelim. Bu hepimizin sorunu... İzmir’in nüfusunu 5 milyon olarak düşünürsek, İzmir her gün 5 bin ton çöp üretiyor. Bizim Katı Atık Bertaraf Master Planı’na göre Kuzey’de Bergama’da, Güney’de Ödemiş’te katı atık bertaraf tesisi var, Menderes’te süreç devam ediyor, Karaburun’da itiraz nedeniyle olmadı. Bir de Çiğli Harmandalı var. İzBB oraya çöp dökmek istemiyor, çözüm üretmeye çalışıyor. Ödemiş ve Bergama günlük üretilen çöp miktarının ancak yarısını bertaraf ediyor. Eve mi götüreceğiz kalanı? İzmir halkına doğru bilgiler sunmak durumundayız. Biz bir çığlık atıyoruz, Harmandalı’ya çöp depolanmaması noktasında İzBB’nin iradesi var ve bu irade doğrultusunda çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ancak bunun çözümü için büyük bir iş birliği gerekli.... Bakanlık, Valilik, İl Müdürlüğü ile beraber çözüm üretmeliyiz” diye konuştu.

Engelleniyoruz

MHP Grup Başkanvekili Cüneyt Umutlu da çöp bertarafı konusunda İzBB’ye eleştirilerde bulundu, Bergama’ya daha fazla çöp dökülmesini istemediğini ifade etti. Bunun üzerine söz alan CHP Meclis Üyesi İrfan Önal da şöyle konuştu: “Çok önemsediğimiz bir konunun yine siyasete alet edildiğini görüyoruz. Çöp tesisleri konusundaki tutumunuzu bizim toplayamamız üzerine kurmuşsunuz. Biz bildiğimiz yolda ilerlemeye çalışırken, bakanlığa sormadan kendimiz yer belirleyemiyoruz. Onlarca kurumdan görüş alınarak çöp dökme alanı belirleniyor. Sizin yönettiğiniz kurumlar tarafından engelleniyoruz. Menderes’te çöp tesisi kurmak için tüm görüşleri aldık, siyasi popülizm yüzünden olmadı, Karaburun’da yine aynı şekilde... Tire’de çöp transfer alanı belirleyecektik, aynısı orada da oldu. Herkesin çöpünün döküleceği ve bertaraf edileceği alan lazım. AKP’li meclis üyesi Çiğli’ye, MHP’li meclis üyesi Bergama’ya çöp dökülmesini istemediğini söylüyor. Her taraftan engelleniyoruz ama biz bütün engellemelere rağmen elimizden geleni yapacağız.”

O iddiaya yalanlama

AKP’li meclis üyesi Hüsnü Boztepe’nin Harmandalı ile ilgili iddialarını yalanlayan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Harmandalı’da çöp alanı olarak onaylanan bölge dışına çöp dökülmemiştir” dedi. Katı atık bertaraf tesisleri ile ilgili resmi süreçleri de tek tek anlatan CHP’li Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Engelleniyorsanız gösterin’ dediniz alın göstereyim; Tarım İl Müdürlüğü görüş değiştirdi, eski görüşüne dönsün. Herkes onay vermiş bir tek Tarım Müdürlüğü onay vermemiş. O da, ‘Burada yakında zeytinlik var, koku ve toz çıkacak’ diyor. Tarım Müdürlüğü ne hikmetse ilk görüşünü değiştirip sonra bunu söylüyor. Çevre Müdürlüğü Harmandalı’nın kapatılmasını onayladı ve biz de uygulamaya aldık bunu. Bergama’nın planını ve kapasitesini komisyonda dinleyip bize teşekkür eden de sizin Belediye Başkanınız Hakan Koştu. Sonra buraya gelip ‘bir kilo bile çöp istemiyoruz’ diyorsunuz. Çiğli Halkını mı düşünüyorsunuz, o zaman orayı afet bölgesi ilan edin. Yasaya göre Bölgesel olarak bertaraf tesisi açılacak yani her ilçenin kendi çöpünü bertaraf etmesi mümkün değildir. Mevzuat gereği bölgesel bertaraf tesisi yapılması gerekmektedir.”

AKP yine tarih veremedi

Toplantıda Bayraklı Şehir Hastanesi tartışması da gündeme geldi. Bir önceki oturumda CHP Grup Başakanvekili Murat Aydın’ın Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılışının sürekli ertelenmesi hakkındaki sorularına yanıt veremeyen AKP bu kez konuya değindi. Meclis’te söz alan AKP Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Gecikmenin süresi 25 yıldan düşmüş durumda... Takriben 5 yıllık bir süre düşümü söz konusu... ‘Ana gecikmenin nedeni ana yüklenicinin yaşadığı ekonomik gelişmeler’ deniyor, biz yenisini bulduk. Diğer yüklenici firma kredisini, finansmanını ayarladı. Elektronik cihaz ve cihazların entegrasyonu nedeniyle süre talebi oldu” ifadelerini kullandı. Ancak AKP’li Yıldız, CHP’li Aydın’ın önceki oturumda yönelttiği, ‘Şehir Hastanesi ne zaman açılacak?’ sorusunu yanıtsız bıraktı."