Kula’nın peribacaları, Türkiye’nin Manisa iline bağlı Kula ilçesinde bulunan ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yerdir. Kula ve çevresi, volkanik özellikli jeolojik yapıya sahiptir. Burgaz mevkiinde Gediz Nehri’nin üst kısmında ısı değişiklikleri, yağmur, rüzgar ve erozyon etkisiyle oluşmuş, peribacaları görünümlü doğal oluşumlar görülür. Gediz Vadisi içinde, pastel tonlarda görkemli bir peyzaj oluşturur.

Kula Peribacaları, Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nda yer alır. Peribacaları yağmur damlası erozyonu, yüzey erozyonu ve yumuşak tabaka içerisinde gelişen tunel/borulanmanın (piping) ortak etkisine bağlı olarak oluşmuştur. Peribacalarının takke kesimleri çimentolanmış geçirimli kumtaşı veya basalt, gövde kısımlarını ise az pekimiş kumlu killi gölsel depolar oluşturmaktadır. Açık yeşil renkli yumuşak sedimanlar yağmur damlası ve yüzey erozyonuna karşı oldukça hassastır.

Kula Peribacalarına nasıl gidilir?

Kula Peribacaları Manisa ili Kula ilçesine bağlı Burgaz köyü civarında bulunuyor. Kula ilçe merkezine 16 km mesafede yer alıyor.

Kula Peribacaları'na Kula-Ankara yolu üzerinde bulunan Gediz Köprüsü'nü geçtikten 100 metre sonra sola kıvrılan patika yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Kula Peribacaları'nın İzmir'e uzaklığı ise 2 saat 25 dakika olarak hesaplanmıştır.


Kula Peribacaları giriş ücreti ne kadar?

Kula Peribacaları'nın girişi ücretsiz. 24 saat açık olan bu tabiat anıtını dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Kula Peribacaları bölgesinde kamp yapma imkanı da mevcut.

Bu eşsiz doğa harikasını ziyaret etmek, doğayla iç içe olmak ve fotoğraf çekmek için harika bir fırsattır. Kula’nın peri bacaları, doğa severler ve fotoğrafçılar için kaçırılmaması gereken bir yerdir.