Tarihi, coğrafyası, iklimi, gastronomisi ve çok daha fazlasıyla Türkiye'nin gözde tatil lokasyonlarından biri olan Çeşme, güzelliklerini bisiklet tutkunlarıyla buluşturuyor. Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano, denizin mavisini ve güneşin sıcaklığını bisiklet rüzgarıyla birleştiren unutulmaz bir deneyim sunuyor.
 
Argeus Travel & Events tarafından, Veloturk iş birliği ve Salcano’nun isim sponsorluğunda Çeşme Belediyesi’nin ev sahipliğinde ve destekleriyle Çeşme’de yedinci kez gerçekleştirilecek amatör yol bisikleti yarışı Veloturk Gran Fondo Çeşme Salcano için son kayıt tarihi ise 30 Ekim 2023. Ülkemizin ve dünyanın pek çok noktasından Çeşme’ye gelecek olan bisiklet tutkunlarını sporun ve doğanın tadını çıkarmanın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını coşkuyla kutlayacak.
 

İki bine yakın bisikletçi Çeşme’de buluşacak
 

Geçtiğimiz yıl Gran Fondo World Tour® takvimine alınarak dünya şampiyonalarına katılmak için puan alınan yarışa ülkemizin ve dünyanın pek çok noktasından bisiklet dünyasının önemli isimleri katılacak. Her seviyeden bisikletçiye farklı kategorilerde yarışma imkânı sunan Veloturk Gran Fondo Çeşme by Salcano’da ikibine yakın bisikletçi pedal çevirecek.

Uluslararası Bisiklet Birliği-UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetmeliklerine göre düzenlenen Veloturk Gran Fondo Çeşme Salcano, 110 km’lik Salcano Parkuru ve 63 km’lik Toyota HYBRID Parkuru olmak üzere iki farklı yarışa ev sahipliği yapacak.

Bisikletin heyecanını ve deniz manzarasının güzelliklerini bir araya getiren Veloturk Gran Fondo Çeşme, sporun ve doğanın tadını çıkarmanın unutulmaz bir yolunu sunuyor. 5 Kasım 2023 tarihinde saat 08:00'da başlayacak olan 110 kilometrelik uzun yarış, Çeşme şehir merkezinden başlayacak ve 1320 metrelik tırmanışın ardından yine Çeşme şehir merkezinde sona erecek. Çeşme merkezden başlayarak nefes kesen manzaraları eşliğinde geçen yarış, bisikletin hızını ve dayanıklılığını test etmek isteyenler için mükemmel bir fırsat sunuyor. Veloturk Gran Fondo Çeşme'nin kısa yarışı Toyota HYBRID Parkuru, 5 Kasım 2023 tarihinde saat 08:30'da Çeşme şehir merkezinden başlayacak. 63 kilometrelik parkur, 683 metrelik tırmanışın ardından yine Çeşme şehir merkezinde sona erecek.
 
Organizasyonun ilk gününde 4 Kasım’da düzenlenecek açılış etkinliği olan Veloturk Fun Ride, renkli görüntüleri ile Çeşmelilere bisiklet yarışının enerjisini yaşatacak.
 

Geliri çocuklara aktarılacak


 
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu kuralları uyarınca düzenlenecek yarış için elde edilen kayıt gelirleri her yıl olduğu gibi bisiklet sevgisini iyiliğe dönüştürmek için kurulan Veloturk’ün “Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler” projesine aktarılacak ve ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet hediye edilecek.
 
Arda Türkmen,Sarper Günsal, Berkem Ceylan, Aydın Diricanlı ve Umut Duygu tarafından kurulan Veloturk, “Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler” projesi ile binlerce çocuğun bisiklet hayallerinin gerçek olmasını sağladı.
 
Salcano’nun ana sponsorluğunda T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu, İzmir Valiliği, Çeşme Kaymakamlığı ve Çeşme Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen Veloturk Çeşme Gran Fondo’ya Toyota Hybrid, Pınar Protein markaları co-sponsor olarak, Actfoam, Shimano, PT Academy markaları da hizmet sponsoru olarak destek verecek.
 
4-5 Kasım’da Çeşme Merkezi’nde kurulacak Veloturk Çeşme Gran Fondo EXPO alanı bisiklet tutkunlarının buluşma noktası olacak, Çeşme’de bir bisiklet festivali coşkusu yaşanacak.