Muğla ile Antalya'yı birbirinden ayıran Saklıkent Kanyonu, 5 derecelik suyuyla sıcaktan bunalan tatilcilerin en çok tercih ettiği noktalar arasında yer alıyor. Peki Saklıkent Kanyonu nerede? Saklıkent Kanyonu giriş ücreti ne kadar? Saklıkent Kanyonu'nda neler yapılır?

Yaklaşık 200 metrelik köprüyle Saklıkent Kanyonu'nun girişine ulaşan ziyaretçiler, eşsiz güzellikteki doğaya can veren 5 derecelik akarsuyun atmosferinde bunaltıcı yaz sıcağının etkisini hissetmiyor.

Akıntılı suyu halat yardımıyla geçen turistler, dik yamaçlardan oluşan doğal parkuru aşmanın heyecanını yaşıyor.

Yoğun yaz günlerinde günlük 6 bin kişiye kadar ziyaretçiyi ağırlayan kanyon, tatilcilerin uğrak noktaları arasında bulunuyor.

Yıllar önce bir çoban tarafından keşfetildi

Seydikemer Belediye Başkanı Bayram Önder Akdenizli, yıllar önce bir çoban tarafından keşfedilen Saklıkent Kanyonu'nun artık sadece Türkiye'den değil dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladığını söyledi.

Muğla ve Antalya'yı birbirinden ayıran kanyonun özellikle sıcak yaz aylarında 5 derece civarındaki kaynak suyuyla turistlerin nefes alma noktası haline geldiğini ifade eden Akdenizli, "Her geçen yıl ilginin arttığı kanyonu günlük 5-6 bin kişi ziyaret ediyor. Saklıkent Kanyonu, sadece Türkiye'de değil dünyada bir marka oldu. Kanyon, bölgeye gelen ziyaretçilerin uğrak noktası haline geldi. Her yıl ziyaretçi sayısını arttıran kanyonu görmeye herkesi davet ediyoruz." diye konuştu.


Saklıkent Kanyonu giriş ücreti ne kadar?

Belediye tarafından işletine Saklıkent Kanyonu giriş ücreti yetişkin için 23 lira olurken, öğrenci için ise 12 lira.

Saklıkent Kanyonu’nda ne yapılır?

Saklıkent Kanyonu, yürüyüşe çok uygun bir yer değil. Kanyonu ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka bikini ya da mayo gibi deniz kıyafeti ve lastik ayakkabı ile hazırlıklı gelmelerinde yarar var. Türkiye’nin en heyecanlı rafting parkurlarından biri Saklıkent Kanyonu içerisinde. Rafting severler için Saklıkent’te 3 farklı rafting parkuru var.

45 dakika, 1.5 saat ve 3 saat süren parkurlarda profesyonel rehberler eşliğinde rafting yapılıyor. Rafting etkinliğine katılanlar rafting sonrasında çamur banyosuna götürülüyor.

Zipline, bungee jumping ve sunset tour adı verilen güneşin batışına tanık olunan akşamüstü yürüyüşü bölgenin en çok tercih edilen aktivitelerinden. Trekking ve doğa yürüyüşünden hoşlananlar için iki farklı yürüyüş rotası var.

Saklıkent Kanyonu nerede?

Saklıkent Kanyonu, Fethiye’nin Seydikemer ilçesi sınırlarında. Fethiye merkeze 47 km uzaklıktaki kanyona Fethiye’den 50 dakikalık yolculukla ulaşılıyor. Kanyonun Kaş’a uzaklığı 63 km, Seydikemer’e uzaklığı ise 21 km.

Saklıkent Kanyonu’na nasıl gidilir?

Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Milli Parkı sınırlarında. Milli park alanı Antalya’nın Kaş ilçesi ile Muğla’nın Seydikemer ilçeleri arasında yer alıyor. Kanyon ve milli park girişi Seydikemer’den yapılıyor.

Fethiye Otogarı’ndan kalkan Fethiye-Saklıkent dolmuşları ile 1 saat gibi bir sürede kanyona ulaşılıyor. Saklıkent Kanyonu’na en yakın havalimanı Muğla Dalaman. Havalimanı ile kanyon arasındaki uzaklık 89 km. Özel araçla bu mesafe 1.5 saatte kat ediliyor.

Kanyon İstanbul’a 775 km (9 saat 12 dk), İzmir’e 378 km (4 saat 45 dk), Ankara’ya 634 km (7 saat 30 dk), Muğla’ya 159 km (2 saat 30 dk), Antalya’ya ise 190 km (2 saat 40 dk) uzaklıkta.