Bergama'da geçimini hayvancılıktan sağlayan üreticilerin geleneksel olarak düzenlediği hayvan salımı yapıldı.

Çamavlu Köyü’nde düzenlenen geleneksel törende Başkan Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Bergama Belediye Başkanı Prof. Dr. Tanju Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Çamavlu Köy Muhtarı Mustafa Kocabaş, üreticiler, kooperatif ortakları, muhtarlar, çiftçiler ve yurttaşlar yer aldı. Geleneksel hayvan salımı öncesinde Başkan Tugay köy meydanında düzenlenen köy hayrına katıldı. Köy kahvesinde oturan Başkan Tugay, bölge halkıyla sohbet etti.

Daha sonra geleneksel meraya hayvan salma töreni yapıldı. Meranın kapısı açılarak, hayvanların yaz serüveni başlatıldı. Bu yıl yaklaşık 10 bin küçükbaş ve 3 bin büyükbaş hayvan, yaz yolcuğu için 23 bin dekarlık Çamavlu Merası’na doğru harekete geçti. Küçükbaş ile büyükbaş hayvanların yaylaya doğru yolculukları iki gün boyunca devam edecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar altı ay boyunca bu yaylada kalacak.

Hepimizin mücadele etmesi lazım

Ziyarette Bergamalı çevrecilerle sohbet eden Başkan Tugay, “Kötü olan konu ise hemen tepenin ardında bir altın madeni olması. Bergama Çevre Platformu temsilcileri, o altın madeninin 5 yıldır çalıştığını, ama 50 yıl boyunca çalışma ihtimalinin yüksek olduğunu, genişledikçe, siyanürlü atıklar bıraktıkça aynı zamanda çok ciddi çevresel sorunlar yaratacağını, bu nedenle bu bölgenin tehdit altında olduğunu anlattılar. Bunları duyunca bütün keyfimiz kaçtı. Doğamıza, insanlarımıza, şehrimize, ülkemize borçlu olduğumuz bir şey var; bu tür zararların oluşmasına engel olmamız lazım. Hepimizin mücadele etmesi lazım. Şu an bunu yerinde görebiliyorum. Sorunları ve riskleri burada bırakıp da şehrimizde hiçbir şey yok olmuyormuş gibi yaşamak gerçekten çok büyük bir yanlış. Buranın var olması, korunması, örnek alan olarak kalması, İzmir için önemli, Türkiye için önemli, herkesin bunun farkında olması lazım. ” diye konuştu.

Kaynak: Bülten