İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaşayan parklarından biri ve çok iyi korunmuş bir Akdeniz ekosistemi örneği olan Olivelo Yaşayan Parkı'nda Safari Turu, İzmir'in tarihi dokusunu bir günde, 8 bin 500 yıl önceden başlayıp günümüze kadar gözlemlenebilecek 1 Günde 8500 Yıl Turu, Erkence Zeytin Yolu Turu, Efeler Yolu Günübirlik Tur, Efeler Yolu Bir Gece Konaklamalı Tur, Flamingo Yolu Tekne Turu ve Flamingo Yolu Otobüs Turu bulunuyor.

Olivelo Yaşayan Parkı Safari Turu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaşayan parklarından biri ve çok iyi korunmuş bir Akdeniz ekosistemi örneği olan Olivelo Yaşayan Parkı'nda elektrikli araçlarımızla yapacağınız safari turları başladı. En fazla 5 kişi ile çıkacağımız turlarda toplam 2,5 kilometrelik parkur üzerinde araçla tırmanarak ilerliyoruz. Başlangıç noktasında 40 metre olan denizden yüksekliğimiz tur sırasında 100 metreye kadar çıkıyor. Tur sırasında kuş gözlemi için dürbünler ve teleskoplar kurarak kısa molalar verdiğimiz rotamızda şahinden tavşana, üveyikten çakala, meşeden kirpiye kadar çok farklı türde canlıları görme ve tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Alanı çok iyi bilen uzmanlarımız eşliğinde gerçekleşecek turlarımızda aynı zamanda bir kadim üretim havzası olan Olivelo Yaşayan Parkı'ndaki kırsal üretime de tanık olabilirsiniz.

Bu tur kişi başı 50 liradır.

Hafta içi - Hafta sonu

09:00 - 10:00

10:30 - 11:30

17:00 - 18:00

18:30 - 19:30

Bergama Vapuru ile İzmir Körfezi Turu

İzmir Körfezi'nin emektarlarından Bergama Vapuru ile İzmir'in eşsiz yaz gün batımlarını deneyimleyebileceğiniz, profesyonel tur rehberi eşliğinde kentimizin tarihini farklı bir bakış açısıyla görebileceğiniz, yaşayan körfezimizin canlı türlerini de gözlemleyebileceğiniz Körfez turumuza tüm İzmirli'leri bekliyoruz.

Tarihi Bergama Vapuru ile İzmir Körfezi’ni profesyonel rehberler eşliğinde gezeceğimiz yepyeni bir İzdoğa turu başlıyor. Tur sırasında İzmir’in ve kıyısından geçerken tarihi semtlerinin de hikayesini dinleyebileceğimiz aynı zamanda yaşayan Körfez’imizdeki canlıları tanıyabileceğimiz 2 saatlik turumuz 26 Temmuz’da İzmirliler ile buluşuyor. En güzel gün batımlarına eşlik edilecek ve imbat rüzgarlarına kanat açacak martılarla unutulmaz bir İzmir gezisi için www.izdogaturizm.com’dan bilet satın alabilir, 531 932 09 93 numaralı telefondan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bergama Vapuru turu kişi başı 150 liradır.

TUR PROGRAMI

19:00    Konak İskele’den Hareket

19:05     Pasaport

19:10     Alsancak

19:15     Liman

19:30     Bayraklı

19:35     Alaybey

19:40     Karşıyaka

19:50     Bostanlı

20:15     Üçkuyular

20:30     Göztepe

20:40     Karataş

21:00    Konak

1 Günde 8500 Yıl Turu

İzmir'in tarihi dokusunu bir günde, 8500 yıl önceden başlayıp günümüze kadar gözlemleyebileceğiniz turumuza tüm İzmirlileri ve İzmir'in misafirlerini bekliyoruz. Turumuz 4 farklı ören yerini kapsayan geçmişten günümüze bir yolculuk olarak planlanmıştır. 8500 yıl önce İzmir'in içindeki yerleşik hayata dair ilk izlerin bulunduğu Yeşilova Höyüğü ziyareti ile başlayan turumuz, Yassıtepe Höyüğü'ndeki etkileyici yapılarla sizleri 5000 yıl öncesine kadar ulaştırıyor. Ardından Bayraklı Smyrna'sı olarak da bilinen Eski Smyrna (İzmir) kenti sizleri 2900 yıl öncesine götürerek Anadolu'daki en erken Yunan tapınaklarından Athena Tapınağı'nın görkemini sunuyor. Son olarak Yeni Smyrna (İzmir)'da 2300 yıl öncesine gidip Agora'nın heybetli sütunları arasında gezerken 2 bin yıldır durmadan akan suyun sesi ile turumuzu sonlandırıyoruz.

Tur Programı (CUMARTESİ)

13:00 Lozan Meydanı’ndan hareket ve araç içinde tur hakkında genel bilgi

13.20 Yeşilova Höyüğü’ne varış ve höyüğün anlatımı

14:20 Yassıtepe Höyüğü’ne hareket

14:25 Yassıtepe Höyüğü’ne varış ve höyüğün anlatımı

14:45 Smyrna Antik Kenti’ne hareket

15:00: Smyrna Antik Kenti’ne varış ve anlatımı

15:45 Smyrna Agorası’na hareket

16:05 Agora’ya varış ve anlatımı

16:45 Turun sonlandırılması

Tur Programı (ÇARŞAMBA)

10.00 Lozan Meydanı’ndan hareket ve araç içinde tur hakkında genel bilgi

10.20 Yeşilova Höyüğü’ne varış ve höyüğün anlatımı

11:20 Yassıtepe Höyüğü’ne hareket

11:25 Yassıtepe Höyüğü’ne varış ve höyüğün anlatımı

11:45 Smyrna Antik Kenti’ne hareket

12:00: Smyrna Antik Kenti’ne varış ve anlatımı

12:45 Smyrna Agorası’na hareket

13:05 Agora’ya varış ve anlatımı

13:45 Turun sonlandırılması

Bu turun ücreti ise kişi başı 350 liradır.

Erkence Zeytin Yolu (Olivelo Yaşayan Parkı) Turu

İzmir'in çok yakınında, az bilinen ve çok iyi korunmuş bir Akdeniz ekosistemini barındıran alan, yürüyüş ve doğa severlere açılıyor. Alanda öncelikle, vadi oluşum sürecinde, dağların yükselmesi ve jeomorfolojik süreçlerin oluşturduğu doğal yapının bugünkü biyolojik çeşitliliğe etkisi göze çarpmaktadır. Meşe kültürü ile şekillenen Anadolu’da Ege ve Akdeniz’de bulunan zeytin meralarının da eşsiz bir örneği olan Olivelo Yaşayan Parkı aynı zamanda bir kadim üretim havzasıdır . Alanda iç içe geçmiş zeytin ve meşe ağaçları bu ekosistemde birbirlerinin ardı sıra yer almaktadır. Bu ilişki içerisinde kendisine yer bulan sakız çalıları, çitlembikler, ahlatlar, yaban tavşanları, domuzlar, tilkiler, kızıl şahinler, atmacalar, kızıl gerdanlar, ibibikler, arı kuşları ve diğer pek çok canlı türleri de gözlemlenerek alanın zenginliği görülebilmektedir. Farklı yürüyüş rotalarına da ev sahipliği yapan Olivelo, bisikletli etkinlikler ve kamp etkinlikleri için de uygun bir alandır. Günübirlik turlarımızda, tüm bu özellikleri yakından deneyimleyebileceğiniz, üstelik mevsime göre değişen çeşitli atölyelerle yerel halkın sahip olduğu kadim bilgilere erişebileceğiniz eşsiz bir deneyime sahip olacaksınız.

8:30                      İzmir'den hareket

9:15                       Olivelo'ya varış

09:30- 10:00     Taş Kütüphane ziyareti ve Ege Bölgesi taş ustalığı anlatımı

10:15- 11:00       Akdeniz Ormanları oluşumu ve Yaşayan Parkların anlatımı

11:10- 12:00       Zeytin Meraları ve Kadim Üretim Havzaları sohbeti (Spiral Meydan)

12:00- 13:00      Öğle Yemeği (Çam Meclisi)

13:15- 15:15       Ana Yürüyüş Rotası üzerinde trekking, sohbetler ve kuş gözlem etkinliği

15:30- 17:30      Mevsime göre Zeytin/Mantar/Aromatik Bitki/Yün Kırkma/Ekim-Dikim

                                Atölyeleri (köyde yaşayanların anlatımıyla)

18:30                     İzmir'e dönüş


Tur ücreti ise kişi başı 300 liradır.

Efeler Yolu Günübirlik

Efeler Yolu, İzmir'in dağlarında, eşsiz bir coğrafya eşliğinde, kadim efe/zeybek kültürünün izlerini sürebileceğiniz bir rota olarak sizleri bekliyor. İzdoğa Turizm tarafından düzenlenen günübirlik turumuzda izleyeceğimiz tur programı, sizi benzersiz bir deneyime çağırıyor.

DALLIK- KAPLAN

Sabah erken saatlerde Konak Vapur İskelesi önünden hareket ediyoruz ve tüm gün sürecek Efeler Yolu turumuza başlıyoruz. Hareket saatinden yaklaşık 1 saat sonra Belevi Sazlıklarında durup kahvaltı yapıyoruz. Dürbünlerimizle de kısa bir kuş gözlem etkinliği gerçekleştiriyoruz. Molanın ardından tekrar yola koyulup Tire’nin Dallık Köyü’ne ulaşıyoruz. Dallık Köyü’nden başlayan yürüyüşümüze, yaklaşık 2 saatin ardından Cambazlı Köyü’nde bir mola veriyoruz. Cambazlı köyü, yaklaşık 3000 karadut ağacının bulunduğu ve köy kooperatifi ile yıllık 100 ton karadutun hasat edildiği altıyüz rakımlı bir yerleşim. Cambazlı’daki molamızın ardından sarmaşıklarla kaplı ağaçlardan oluşan sık ormanlıkta 2 saatlik bir yürüyüş sonrası Eşekçioğlu Köyü'ne ulaşıyoruz ve taş fırında pişen sıcak köy ekmeklerinden tatmak için mola veriyoruz. Molanın ardından Arap Pınarı Çeşmesine doğru yürüyüşe başlıyoruz. Yol üzerinde yüzlerce yıllık ağaçlardan oluşan kestane ormanları ve kocayemiş ağaçları ile kaplı ormanlar arasından geçerek 1 saat sonra mesire alanına ulaşıyoruz. Sularımızı içip dinlendikten sonra Kaplan Köyü’ne doğru yola koyuluyoruz ve 2 saatin sonunda günlük programımızı sonlandırıyoruz. Akşam yemeğimizi Kaplan Köyü'nde bulunan tesislerde alıp İzmir'e dönüş yolculuğuna başlıyoruz.

Tur boyunca yanınızda bulunması faydalı ekipman: Matara, Şapka/Bere, Yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, güneş kremi, güneş gözlüğü, baton, sırt çantası, termal içlik, tozluk ve eldiven.

Turlarımızın gerçekleşebilmesi için en az 10 kişinin tura kayıtlı olması gerekmektedir. Tura katılım isteğinizi acentamıza iletip isim yazdırırsanız, gereken kişi sayısına ulaşıldığında acentamız tarafından bilgilendirileceksiniz.

Gezi ücretine dahil olan hizmetlerimiz:

- Otobüs ile ulaşım

- Kahvaltı (kumanya)

- Eşekçioğlu Köyü'nde ekmek-tereyeağ tadımı

- Dürbünler ve teleskoplarla kuş gözlem etkinliği

- Araç içi ikramlar

- Rehberlik hizmeti

Tur ücreti kişi başı 350 liradır.

Efeler Yolu 1 Gece Konaklamalı


Efeler Yolu, İzmir'in dağlarında eşsiz bir coğrafya eşliğinde, kadim efe/zeybek kültürünün izlerini sürebileceğiniz bir rota olarak sizleri bekliyor. İzdoğa Turizm tarafından düzenlenen bir gece konaklamalı turlarımızda yıldızları çok daha yakından görmeye davetlisiniz.

1. Gün DALLIK- KAPLAN

Sabah erken saatlerde Konak Vapur İskelesi önünden hareket ediyoruz ve tüm gün sürecek Efeler Yolu turumuza başlıyoruz. Hareket saatinden yaklaşık 1 saat sonra Belevi Sazlıklarında durup kahvaltı yapıyoruz. Dürbünlerimizle de kısa bir kuş gözlem etkinliği gerçekleştiriyoruz. Molanın ardından tekrar yola koyulup Tire’nin Dallık Köyü’ne ulaşıyoruz. Dallık Köyü’nden başlayan yürüyüşümüze, yaklaşık 2 saatin ardından Cambazlı Köyü’nde bir mola veriyoruz. Cambazlı köyü, yaklaşık 3000 karadut ağacının bulunduğu ve köy kooperatifi ile yıllık 100 ton karadutun hasat edildiği altıyüz rakımlı bir yerleşim. Cambazlı’daki molamızın ardından sarmaşıklarla kaplı ağaçlardan oluşan sık ormanlıkta 1 saatlik bir yürüyüş sonrası Eşekçioğlu Köyü'ne ulaşıyoruz ve taş fırında pişen sıcak köy ekmeklerinden tatmak için mola veriyoruz. Molanın ardından Arap Pınarı Çeşmesi Mesire Alanı'na doğru yürüyüşe başlıyoruz. Yol üzerinde yüzlerce yıllık ağaçlardan oluşan kestane ormanları ve kocayemiş ağaçları ile kaplı ormanlar arasından geçerek 1 saat sonra mesire alanına ulaşıyoruz. Sularımızı içip dinlendikten sonra Kaplan Köyü’ne doğru yola koyuluyoruz ve 2 saatin sonunda günlük programımızı sonlandırıyoruz. Akşam yemeğimizi Kaplan Köyü'nde bulunan nezih bir Restaurant’ta alıp konaklamayı tesise ait çadır kurma alanında gerçekleştiriyoruz. Dileyenler restauranta ait pansiyonda da konaklama yapabiliyor. (Çadırlar, ulaşım aracımız tarafından tesise getirilecektir).

2.Gün KAPLAN- AKÇAŞEHİR

Sabah erken saatte uyanıp kahvaltı yaptıktan sonra çadırlarımızı toplayıp aracımıza yüklüyoruz. Ardından, yaklaşık 18 kilometrelik rotamızda yürüyüşümüze başlıyoruz. Acı öldüren mevkii, Kuruçeşme mevkii ve Mezar Gediği mevkilerini geçerek Çaloluk mevkiine ulaşıyoruz. Kumanyalarımızı yemek için Çaloluk mevkiinde mola veriyoruz ve mola sonrası yürüyüşümüze devam ediyoruz. Antik Efes kentinin tarihi su yollarının bulunduğu Yörükler Mevkiini geçtikten sonra Alacain Mağarası’na ulaşıyoruz. Mağara içinde iki farklı galeriden oluşan bölgeler ve giriş galerisinde karayosunlarından oluşan bir bölge dikkat çekicidir. Mağarayı gördükten sonra Akçaşehir’de bulunan Değirmen Restaurant’ta akşam yemeğimizi alıp İzmir’e dönüyoruz.

Tur boyunca yanınızda bulunması faydalı ekipman: Matara, Şapka/Bere, Yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı, güneş kremi, güneş gözlüğü, baton, sırt çantası, termal içlik, tozluk ve eldiven.

Turlarımızın gerçekleşebilmesi için en az 10 kişinin tura kayıtlı olması gerekmektedir. Tura katılım isteğinizi acentamıza iletip isim yazdırırsanız, gereken kişi sayısına ulaşıldığında acentamız tarafından bilgilendirileceksiniz.

Gezi ücretine dahil olan hizmetlerimiz:

- Otobüs ile ulaşım

- Kahvaltılar (ilk gün kumanya)

- Eşekçioğlu Köyü'nde ekmek-tereyeağ tadımı

- Dürbünler ve teleskoplarla kuş gözlem etkinliği

- Rehberlik hizmeti


Turun ücreti ise kişi başı 600 liradır.


Flamingo Yolu Tekne Turu


Nüfusu 4 buçuk milyonu aşan İzmir gibi bir metropolün içerisinde, flamingo, tepeli pelikan, akça cılıbıt, karabatak, poyrazkuşu, karagagalı sumru gibi yüzlerce kuş ve canlı türünün yaşamına tanıklık etmek ister misiniz?

Flamingo Yolu Tekne Turu ile İzmir’in Gediz Deltası’ndaki kuşları gözlemleyebilir, UNESCO Dünya Mirası adayı olan deltada unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndan hareket eden flamingo yolu teknesiyle, bir rehber eşliğinde gerçekleşen turumuz, sizlere İzmir’in Gediz Deltası’nda bir buçuk saat süren benzersiz bir deneyim sunuyor.

İzmir’in doğasında yolculuğa hazır mısınız?

Teknemizin tur saatinde hareket edebilmesi için en az 3 kişilik bilet satışının olması gerekmektedir.

12 kişilik kontenjanlı turlarda altışar kişilik 2 farklı tekne hareket etmektedir. Toplu bilet alımlarında bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.

Turlarımızda 0-2 yaş grubu ücretsiz olup diğer tüm yaş grubupları için yetişkin fiyatı uygulanmaktadır.

Deniz koşulları göz önünde bulundurularak rüzgara karşı koruyucu kıyafet ve şapka tavsiye edilmektedir.

Ziyaret edilen bölge, "Kesin Korunacak Hassas Alan" statüsünde korunduğundan kuşların doğal ortamlarında rahatsız olmamaları için evcil hayvan dostlarımızı turlara üzülerek alamıyoruz.

Tur ücreti ise kişi başı 180 liradır.

Flamingo Yolu Otobüs Turu

Akdeniz Havzası’ndaki en geniş sulak alan ekosistemlerinden biri olan İzmir’in Gediz Deltası’nı flamingo yolu otobüsümüzle keşfetmek ister misiniz?

Otobüs turlarımız iki farklı rotadan oluşmaktadır: Güney Gediz Deltası ve Orta Gediz Deltası.

Güney Gediz Deltası turlarımız, Sasalı Doğal Yaşam Parkı'ndan hareket ediyor. Kaklıç Kavşağı'ndan deltaya giriş yaparak sazlıklar, ılgın çalılıkları ve deniz börülceleri arasında ilerliyoruz. Delta'nın kıyı bataklıklarında beslenen flamingoları görmeye başladıktan sonra Manya Burnu'nda İzmir Körfezi'nin birbirine en yakın olduğu noktada durup teleskop ve dürbünler eşliğinde gözlem yapıyoruz ve turumuzu sonlandırıyoruz. Rehber eşliğinde yaklaşık iki saat sürecek olan turumuzla, Güney Gediz Deltası’ndaki biyoçeşitliliğe tanıklık edebilir, flamingoları, kara gagalı sumruları, küçük kerkenezleri ve daha binlerce kuşu gözlemleyebilirsiniz.

Kuşların yanı sıra çakal, tilki, yaban domuzu, yaban tavşanı gibi memeli türleriyle de karşılaşabileceğimiz bu tur, sizi UNESCO Dünya Mirası olmaya hazırlanan İzmir’in Gediz Deltası’nda eşsiz bir yolculğa çıkarıyor.

Orta Gediz Deltası turlarımız da Sasalı Doğal Yaşam Parkı'ndan hareket ediyor. Sasalı'da bulunan ve binlerce yıldır tuz üretimi yapılan tuzlada, tuz tavalarının içinde beslenen ve dinlenen yüzlerce flamingo ile birlikte çok farklı kuş türünü gözlemleyebileceğimiz bir yoldan ilerliyoruz. İzmir Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi'nde bir mola vererek kısa bir yürüyüş ile gözlem yapma şansına sahip olduktan sonra turumuzu sonlandırıyoruz.

İzmir’in doğasında yolculuğa hazır mısınız?

Doğal Yaşam Parkı'na ulaşım;

Karşıyaka İskele - 777 no'lu otobüs ile,

Çiğli aktarma - 751 no'lu otobüs ile sağlanmaktadır.

Hava koşulları göz önünde bulundurularak rüzgara karşı koruyucu kıyafet ve şapka tavsiye edilmektedir.

Otobüsümüzün tur saatinde hareket edebilmesi için en az 10 kişilik bilet satışının olması gerekmektedir.

Tur ücreti ise kişi başı 95 liradır.