Basur hastalığı insanların yaşamını ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığa kapılan insanlar, basura ne iyi gelir? diye internette arama yapıyor.

Doğada basur hastalığa çözüm ise bulunuyor. Basur adı verilen ot, hastalıktan kurtulmak isteyenler tarafından kullanılıyor.

Basur otu, düğün çiçeği ailesindendir. Sarı renkleri ve küçük bir tohumu vardır. Ülkemizin güneyinde, kuzeyinde ve batısında bolca yetişir. Basur hastalığının tedavisinde, özellikle basur memelerine iyi gelmesiyle anılır. Adını da hastalıktan almış ve halk arasında basur otu olarak anılmaktadır. Sarı ot olarak Ege Bölgesinde yaygın olduğu ve buna düğün çiçeği dendiği de bilinir. Güney kesimde ise kırlangıç otu denmektedir. Farklı farklı adlandırılsa da sarı renkte, parlak ve yağlı bir yapısı vardır. Yol kenarlarında, çimlerde, kırlarda yaygın olarak kendiliğinden çıkmaktadır. Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bir bitkidir. İçerisinde basur memelerini andıran tohumları bulunur.

Basur otu nasıl tüketilir?

Topladığınız basur otu köklerini, kullanmadığınız bir kaba koyun ve suda kaynatın iyice kaynayan kökler yoğun bir kıvam altıktan sonra ezerek merhem haline getirin. Zehirli ve mikrop öldürücü etkisi sayesinde basur memelerinin şişmesini engelleyecek ve basurun arttığı zamanlarda sizi rahatlatacak olan bu mucizevi ev yapımı kremi basurlu bölgeye temiz bir eldiven giyerek sürünüz. Aynı zamanda başka bir yara veya kesik bölgede de kullanılabilir.

Ancak önemli bir uyarı bu otu sakın kaynatıp içmeyin. Basur otu güçlü bir zehre sahiptir ve size zarar verebilir.

Kaynak: Haber Merkezi