Çeşme'nin plajlarının ücretsiz olmasına dair tartışmalar üzerine Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran bir açıklama yaptı.

Oran şunları söyledi:

"Sevgili Çeşme Ailem,

Son dört yıl içerisinde dünyaca ünlü Ilıca Plajımız dahil olmak üzere ilçemizdeki beş plajın işletmesini Çeşme Belediyesi olarak devraldık ve işletiyoruz. Her yaz, plajlarımızda milyonlarca vatandaşımıza ücretsiz bir şekilde hizmet veriyoruz.

Gücücek Plajımız dahil olmak üzere dört plajımızın daha sosyal belediyecilik anlayışı ile Çeşme Belediyesi tarafından işletilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na resmi yollardan talepte bulunduk.

Bakanlığımızın bu haklı talebimize olumlu dönüş yapacağını umut ediyoruz. Plajlarımızın belediye bünyesinde koruyucu, sürdürülebilir anlayışımızla, ücretsiz ve halka açık olması tek temennimizdir."

Halk isyan etmişti

İzmir’in ünlü turistik ilçesi Çeşme Ovacık’taki doğal sit alanı Gücücek Koyu’nun beach club yapılmak üzere 67 milyona ihale ile özel bir firmaya verilmesi mahalle sakinleri ile çevrecilerin ayaklanmasına neden olmuştu.

İhaleyi kazandılar ama...

Dokuz sitenin kurduğu Gücücek Koyu Doğal Yaşam Koruma Derneği (GUDODER), yıllardır halkın özgürce yararlandığı Gücücek Koyu’nun kiralanmasına engel olmak için ihaleye katılarak en yüksek teklifi verdi.

2 bin 161 metrekare büyüklüğündeki halk plajının 3 yıllık kiralama ihalesine 6 talipli katıldı. İhaleyi, yöre halkının kurduğu Biz Gücücek Koyu Doğal Yaşamı Koruma Derneği, KDV dâhil yıllık 67 milyon 440 bin TL teklif vererek kazandı. Dernek, kira bedeli yüksek olduğu için koyun işletilemeyeceğini belirterek ihalenin iptal edilmesini isteyecek.