İZ GAZETE- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler gerekçesiyle gazeteci Ayşenur Arslan hakkında soruşturma başlattı. Arslan, başlatılan soruşturmanın ardından gözaltına alındı. 

Basın Özgürlüğü Ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) Genel Başkanı Ümit Kartal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada gazeteci Arslan'a destek verdi ve "Tüm bu yaşananlar, ülkemiz basın, ifade özgürlüğü ve demokrasi tarihine trajikomik kara lekeler olarak geçecektir" ifadelerini kullandı.

Kartal'ın açıklamasının tamamı şu şekilde: 

Ayşenur Arslan gazetecidir. Tüm dünyanın konuştuğu bir terör saldırısına dair şüpheli noktalara dikkat çekmiştir. Bu da gazeteciliktir. Hem montajlanarak servis edilen videoda, hem de programın tamamında ne demek istediği açıkça anlaşılmaktadır.

Ayşenur Arslan’ı hedef haline getirmeye çalışanlar esasen basın özgürlüğünü hedefe koymuştur. Arslan’a yapılanlara sessiz kalanlar ise, basın özgürlüğünden, gazetecilikten taviz verdiğini fark etmelidir.

Seçim sonrası, Merdan Yanardağ ve Barış Pehlivan üzerinden başlayan cadı avı, akabinde Batuhan Çolak ve Süha Çardaklı ile devam ettirilmiş, son olarak Ayşenur Arslan bugün gözaltına alınmıştır.

Tüm bu yaşananlar, ülkemiz basın, ifade özgürlüğü ve demokrasi tarihine trajikomik kara lekeler olarak geçecektir.

Meslektaşlarımızı, basın örgütlerini, akademisyenleri, hukukçuları; hangi görüşten olurlarsa olsunlar mağdur edilen gazetecilere, gazetecilik mesleğine ve basın özgürlüğüne sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Ayşenur Arslan yalnız değil, gazetecilik suç değildir!