Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, İzmir’de hayvan hakları alanında faaliyet gösteren yerel ve ulusal ölçekli derneklerle bir araya geldi.
Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde gerçekleşen toplantıda İzmir genelinde faaliyet gösteren hayvan hakları savunucusu derneklerin katılımıyla “Balpatifest-Bu Gezegen Hepimizin Festivali” adlı büyük bir sahiplendirme şenliği yapma kararı alındı.

Desteğiniz çok değerli

Toplantının açılış konuşmasını yapan Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, hayvan hakları konusunda duyarlı bir duruş içerisinde

olduklarını, ancak bu alanda faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasının başarı getireceğine inandıklarını söyledi. Hayvan hakları savunucusu dernekler ve gönüllü kuruluşlarla diyalog halinde olmak istediklerini ifade eden Yiğit, “Amacımız can dostlarımıza en iyi koşullarda hizmet vermek. Bu nedenle desteğiniz bizim için çok değerli” diye konuştu.

Yiğit’in ardından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Belediye Veteriner İşleri Müdürü Erdoğan Okutan, kısırlaştırma, aşılama gibi tedavi hizmeti verdiklerini, geçici bakımevi statüsünde görülebileceklerini söyledi. Okutan, 2023 yılında 1037, 2024’te şu ana kadar da 500 civarında kısırlaştırma işlemi yaptıklarını belirtti.

Kısırlaştırmada en iyilerden

Toplantıya katılan CHP İzmir İl Başkanlığı Eski Başkan Yardımcısı ve Hayvan Hakları Savunucusu-Siyaset Bilimci Banu Özdemir de, Balçova

Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün kısırlaştırmada en iyilerden biri olduğunu belirterek, “Sizlerle birlikte marka projeler yapabiliriz. Çünkü Başkanımız da bunları destekleyecek bir belediye başkanı. Yeni dönemde hayvan hakları ve veterinerlik hizmetleri faaliyetleri
alanında Balçova’nın İzmir’e ve Türkiye’ye öncü projelere ev sahipliği yapacağını düşünüyorum. Bu projeler kuşkusuz ki sizlerle birlikte
kamu-sivil toplum işbirliği ve gönüllülerle birlikte olacak. Planlamalarımız içerisinde ulusal çaplı bir sahiplendirme şenliği var. Sahiplendirme konusunda gerekli farkındalığı yeni teknoloji araçlarını kullanarak gerçekleştireceğiz. Yuva bekleyen can dostlarımıza hemşerilerimizin bakımevimize gelmeden ulaşabilecekleri onları tanıyabilecekleri bir sistem üzerinde çalışıyoruz. 5 yıldır sizlerle birlikte can dostlarımızın yaşam hakkını önceleyen mücadeleninparçasıyım. Bu dönem burada Balçova’da birlikte çok güzel işlere imza atacağız” şeklinde konuştu.

Pazar günü için araç desteği

Toplantıda söz alan Afalina Hayvan Hakları Topluluğu temsilcisi ve köpek eğitmeni Kutay Özkan, gönüllülerin genellikle Pazar günleri destek verebildiklerini, ancak kısırlaştırma için yakaladıkları can dostlar için Pazar günü araç bulmakta zorlandıklarını dile getirdi. Bunun üzerine Başkan Onur Yiğit, araç tahsis edileceğinin sözünü verdi. Başkan Yiğit’in sözü memnuniyetle karşılandı.

Kaynak: Bülten