2019 Yerel Seçimlerinde % 67 oy oranı ile Balçova Belediye Başkanı seçilen Fatma Çalkaya, ikinci dönem adaylığı dosyasını Cumhuriyet Halk Partisi Balçova İlçe Başkanı Murat Aküzüm’e teslim etti. Balçova’daki tüm Sivil Toplum Örgütleri’nin Başkan ve Yöneticilerinin de katıldığı başvuruda Başkan Çalkaya’nın kadın destekçilerinin sayılarının fazlalığı dikkat çekti.

Kadınları eve kapatmak istiyorlar

Belediye önünde kendisine destek vermek için gelen; Sivil Toplum Örgütleri, Meslek Örgütleri, Hemşeri Dernekleri, Spor Kulüpleri’nin Başkan ve Yöneticileri, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Eski İlçe Başkanı ve çok sayıda vatandaşla birlikte CHP Balçova İlçe Başkanlığına kadar yürüdü. 

Vatandaşların sloganları ve alkışlı desteği arasında bir konuşma yapan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Yıllardır bu ülkede kadınlara farklı farklı baskılar yapılarak kadınları eve kapatmak istiyorlar. Ama Balçova’da bunu başaramadıklarını bugün bir kez daha gördük. Balçova bir Kadın şehridir ve Balçova’da Kadınlar toplumun her alanında eşittir. Buraya gelerek bana destek verdiğiniz, yoldaşlık yaptığınız için hepinize tek tek teşekkür ederim” dedi. 

5 yıl daha göreve talibim

Alkışlarla sık sık konuşmasını durduran Başkan Çalkaya “5 yıl önce bu ilçede tüm evrensel hukuk kurallarına aykırı bir karar alındı. Ardından da partim beni aday göstererek adaylaştırdı. Sizlerin desteği ile % 67 oy alarak Belediye Başkanı oldum. Göreve başladıktan sonra Meclis Üyelerimiz ile yıllardır ilçemizde devam eden ve belki de Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmayan Sosyal Belediyecilik uygulamalarına devam ettik. Bu hizmetlerimizi yaşanan Kovid 19 Pandemisi, deprem ve son yüzyılın en büyük ekonomik krizi gibi birbirinden zor krizlerle mücadele ederek yaptık. Devlet beş maskeyi dağıtamazken buradaki kadınlar Semtevlerinde toplanarak vatandaşlar için maske dikip dağıttı. Tüm yatırımlarımızı durdurarak esnafımıza, öğrencimize, vatandaşımıza destek olduk. Yaşlımıza yemek, öğrencimize bilgisayar desteği, esnafımıza kira desteği olduk. Tüm bu zorluklara rağmen, Kültür Merkezimizin inşaatı bitirdik, Cemevimizi açtık, Anaokulumuzu ve Olgun Gençlik Merkezimizi açtık. İkinci Öğrenci Yurdumuzun yapımına başladık. Eğitime sınırsız destek olduk. 7’den 70’e herkes ücretsiz spor yaptırdık. Engeli olan, amansız hastalığı olan hiçbir vatandaşımızı kaderine terk etmedik. Şimdi bu hizmetlerimizi daha üst noktalara çıkarmak ve yeni hizmetler yapmak için 5 yıl daha göreve talip oldum. Beni bu yürüyüşümde yalnız bırakmadığınız, bana yoldaşlık ettiğiniz için sizlere ve buraya gelemeyen ama kalbi bizimle olan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.