Karaburun ilçesi, Eğlenhoca Mahallesi, 941 parsel’de FIRATTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan Fırattekstil Güneş Enerji Santrali (2,376 MWm/1,98 MWe 2,41 Ha 4.320 Panel - 18 İnverter) projesi ile ilgili olarak ÇED Süreci 11.10.2023 tarihinde başlamış, bu süreçte Karaburun Yerel Fok Komitesi ilgili birimlere projeye ilişkin itiraz ve değerlendirme raporlarını iletmiş ayrıca Eğlenhoca Muhtarlığı da halktan topladığı imzalar ile itirazını yapmıştı. 22.03.2024 tarihindedeÇevre Bakanlığı projenin ÇED sürecinin sonlandırıldığını iade-iptal edildiğini duyurmuştu.  Çevre Şehircilik Bakanlığı ÇED sürecini sonlandırdığı, Eğlenhoca Mahallesi'nde Fıratteks Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Fırattekstil Güneş Enerji Santrali (GES) projesi için yeniden ÇED süreci başlattı.

Konu ile ilgili Karaburun Yerel Fok Komitesi bir açıklama yayınladı. 

Telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacak

Karuburun Yerel Fok Komitesi'nin yapmış olduğu açıklamada;

“Eğlenoca Mahallesi sınırları içinde ve Özel Çevre Koruma Bölgesi alanında önerilen Fırattekstil Güneş Enerji Santrali, proje önerisini yapan firmanın Kemalpaşa ilçesindeki fabrikası için üretim yapacak. Proje parselinin bitişiğinde Seyfeli Tekstil San. Ve Tic. A.Ş., Volt Elektrik Motor San. Ve Tic. A.Ş. ve Hiba Sportif San. Ve Tic. A.Ş. şirketlerinin lisanssız GES üretimi yapması planlanıyor. Bölgede, 4 GES projesinin faaliyete geçmesi yönünde yapılan müracaatlar, Yukarıovacık’ta bitme noktasına gelen hayvancılık ve tarımsal faaliyetleri tamamen ortadan kaldıracak. Bölgede yeni öneri ve çed aşamasında olan GES projeleri Eğlenhoca Mahallesi ekolojisi üzerinde kümülatif etkisi öngörülemeyen
ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacak.

Proje raporunda; projenin biyoçeşitliliğe etkisinin ne proje alanı bazında ne de etrafında önerilen güneş enerji santralleriyle birlikte değerlendirilerek ele alınmadığı ve kümülatif olarak değerlendirilmesinin yapılmadığı görülmektedir. Karaburun için başka bölgelerin enerji ihtiyacını karşılayacak bir rol biçilmek istenmektedir. Günümüzde vurgusu yapılan ‘yeşil ekonomi’ kavramının karşılığı koruma alanları dışında yapılacak üretim faaliyetleri için koruma alanlarındaki biyoçeşitliliği feda etmek olmamalıdır. Bu yatırımların süregelen başvurularla Karaburun – Ildır Körfezi ÖÇKB ekolojisi üzerinde öngörülemeyen bir etkisi olacağı kesindir.

Yarımada’nın değerli habitatı, merası, zeytin ağaçları köylerin etrafını devasa aynalar gibi çevreleyen güneş enerji santralleri ve RES’ler ile tehdit altında. Hemde Karaburun -Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi ilanından, habitatının, biyoçeşitliliğinin, bitki örtüsünün önemi tescillendikten sonra! “Koruma” bölgelerini bile bu yatırımların yer alabileceği birikim alanları olarak tanımladığımız sürece ne çevre ne de onun parçası olan varlığımızı devam ettirmemiz mümkün değil. Karaburun -Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi doğayla yeniden nasıl ilişki kurabileceğimiz konusunda bize yol gösterebilecekken “yenilenebilir” enerji yatırımları ile donatılan bir çöl haline getirildi.. “ ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: BÜLTEN