İzmir Seferihisar ilçesindeki Sığacık Koyu’nda 2010 yılından beri orkinos yetiştiriciliği için tesis kurmak isteyen şirkete 3 kez verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı, İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Karar, Danıştay 14. Dairesi’nce de onanarak kesinleşti.

Sığacık’taki balık çiftliklerine karşı etkin bir mücadele veren Seferihisar halkı, Seferihisar Belediyesi ve çevreciler, mahkeme kararının derhal uygulanmasını istedi.

ÇOCUKLARIMIZA TERTEMİZ DENİZLER BIRAKALIM!

Sığacık Körfezi’ndeki balık çiftliğine ait kafeslerinin derhal koydan çıkarılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çağrı yapan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Hem bilirkişi raporları hem mahkeme kararları gösteriyor ki Sığacık Körfezi orkinos yetiştiriciliği için uygun değil. 2010 yılından bu yana çevreciler ve Seferihisarlılar açtığı her davayı kazandı. Danıştay son kararı onadı. Bir an önce mahkeme kararı uygulanmalı ve balık çiftliğinin kafesleri derhal koydan çıkarılmalıdır. Sayın Bakan ivedilikle bu konuyla ilgili gereğini yapmalıdır. Çocuklarımıza torunlarımıza tertemiz denizler bırakalım” dedi.

Konuyu aynı zamanda TBMM gündemine taşıyan CHP’li Bakan, Özhaseki’ye sordu:

1 – İdari yargı kararlarının bir ay içerisinde uygulanma zorunluluğu varken hangi idari birimler bugüne kadar verilen 3 iptal yargı kararını uygulamamıştır? İptal kararını uygulamayanlar hakkında, yargı kararını uygulamamaları sebebi ile idari ve cezai soruşturma başlatılmış mıdır?

2 – Bakanlık olarak yargı kararını ne zaman uygulayacak ve balık çiftliğinin kafeslerinin Sığacık Körfezi’nden ne zaman çıkarılmasını sağlayacaksınız?

NE OLMUŞTU?

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, bir şirketin başvurusu üzerine 2010 yılında İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Sığacık Koyu’nda orkinos yetiştiriciliği için ÇED olumlu kararı verilmesi üzerine çevreciler tarafından dava açıldı ve İzmir 4. İdare Mahkemesi kararı iptal etti. Ardından bir kez daha proje dosyası hazırlayan şirket, aynı alan için ikinci kez ÇED olumlu kararı aldı, bu karar da İzmir 1. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Üçündü kez aynı bölgede orkinos yetiştiriciliği için yeni bir başvuru dosyası hazırlayan şirket, üçüncü başvurusuna da ÇED olumlu kararı aldı. Çevreciler ile şirket arasındaki orkinos tesisi mücadelesi, yeniden İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme, çevrecileri haklı bularak, ÇED olumlu kararını iptal etti. Dosya, şirketin itirazı üzerine Danıştay’a gönderildi. Danıştay’ın eksik inceleme yapıldığını belirterek kararı bozması üzerine 1. İdare Mahkemesi 2017 yılının Ocak ayında bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yaptı. Bilirkişi incelemesinin ardından mahkeme bir kez daha iptal kararı verdi. ÇED olumlu kararının iptali, Danıştay 14. Dairesi tarafından da onanarak kesinleşti.