Ders çalışmak, kitap okumak ve araştırma yapmak isteyenler için Aydın'ın Efeler ilçesinde açılan Kitap Kafeler yaygınlaşıyor. Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 13’üncü Kitap Kafe'yi Kardeşköy Mahallesi 5029 Sokak'ta törenle açtı. 
Törende konuşan Kardeşköy Mahallesi Muhtarı Yusuf Alvan, “Kitap Kafe gibi anlamlı bir projenin mahallemizde yer alması bizleri çok mutlu ediyor. Başta çocuklarımız olmak üzere hepimiz için özel bir hizmet. Efeler Belediyesi bugüne kadar mahallemize çok sayıda yatırım yaptı. En güzeli de Kitap Kafe oldu. Bu güzel mekana hep birlikte sahip çıkacağız. Başta Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim” dedi. 

"Kitap çok önemli bir araçtır" 

Efeler Belediyesi’nin 13’üncü Kitap Kafe açılışına konuk olan Şair ve Yazar Ahmet Günbaş, uzun süredir Efeler Belediyesi’nin kültür-sanat çalışmalarını takip ettiğini ve çok beğendiğini söyledi. Günbaş konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; 
  “Bizim işimiz kitaplarla. Yazarız, çizeriz, okuruz, resmederiz. Kitap çok önemli bir araçtır. Efeler Belediyesi; halkla birlikte, halk için, halkı halk katına çıkarmak için önemli işler yapıyor. Bu bir insani yatırımdır. Kitapsız insan olmaz. Az önce aramızda gezinen bir sokak köpeği gördüm oradan aklıma geldi. Hayvanlarla bizim ortak benzerliklerimiz var. Besleniriz, barınırız, üreriz. Biz kültür boyutuyla var olmaya çalışanlarız. En ilkelden en moderne en gelişmişe doğru koşturan bir insanız. Öyle ki kitap bu ilerlemede, bu uygarlaşmada çok büyük bir araçtır. Kitabı terk ettiğimiz zaman kitapta bizi terk eder. Birdenbire ilkelleşiriz. Korkunç bir karanlık kaplar her tarafı, kitapsız milletleri ve ulusları.” 

Geleceğimiz çocuklar

Açılışta yaptığı konuşmasında Kitap Kafe projesinin önemini anlatan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Kitap Kafeler çok önemli. Burada bizim görevlerimiz; çocuklarımızın bilgiye ulaşmasına katkı yapmak ve onlara böyle iyi bir ortam sağlamak. Bunu gerçekleştiriyoruz burada. Çocuk bilgiye ulaşabilmeli ve sorgulayabilmeli. Çocuk öğrenmek isteyen bir varlıktır. Onun öğreneceği ortamı burada sağlıyoruz. Geleceğimiz olan çocukların bu ülkeyi iyi yönetmelerini istiyorsak, bilgili olmalarını sağlamak zorundayız. Bu Kitap Kafeler bu bilgi ışığının oluşturulduğu, ışıldadığı yerler olarak toplumumuza hizmet vermektedir” dedi.  Kurdelesini kestiği her projede yeni hizmetlerin müjdesini veren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay  Kitap Kafelerin sayısını 19’a yükseltmek  istediklerini belirtti.