Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği için tutuklanan Mustafa Atmaca,  'kendisinin verem hastası olduğunu ve tedavisinin devam etmekte" olduğunu ifadesi üzerine serbest bırakılarak tutuksuz yargılanacağı ifade edildi. Atmaca'nın bulaşıcı bir hastalık olan verem hastalığına sahip olmasına karşın kamuya açık alanda dönercilik yapması nedeniyle halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle  hakkında bir suç duyurusunda daha bulunuldu.

Halk sağlığını tehlikeye atıyor

CHP Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş tarafından yapılan suç duyurusunda "Şüphelinin taşıdığı hastalık olan verem diğer adıyla tüberküloz hastalığı; bulaşıcı bir hastalık olup, kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşması ile havaya karışan basillerle bulaşmaktadır. Hal böyleyken, şüphelinin yukarıda bahsedilen paylaşımlarından da görüldüğü üzere maske ve benzeri hiçbir tedbir almaksızın lokantayı işletmesi ve ürünlerle bizzat temas ederek, imal etmesi kişilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır." denildi. 

Suç duyurusunun devamındaysa şu ifadelere yer verildi: "TCK (Türk Ceza Kanunu) 185  "İçilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir." hükmünü havidir. Yine TCK 195 "Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmünü havidir. Şüpheli, müşterilerinin sağlığını hiçe sayarak tehlikeye atmış olup, işbu suçu işlemiştir. Cezalandırılması gerekmektedir."

Veremli dönercinin yeni görüntüleri ortaya çıktı

Veremli olduğunu söyleyen Atmaca'nın halk sağlığını tehdit eden yeni görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Atmaca'nın, döner yapmak üzere etlere temas ettiği ve gerekli hijyen kurallarına uymadığı görüldü.

Atatürk'e hakaret etmişti

Geçen günlerde gözaltına alınan Atmaca sosyal medya hesabı üzerinden açtığı canlı yayında, “Bura da Yemen de Kudüs de bizim toprağımız. Siz İsrail'e gideceksiniz. Osmanlı kaybetmedi, laik denen köpekler kaybetti o toprakları. Laikliği getiren köpekler, onlar kaybetti" ifadelerini kullanmıştı.