Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü’nde mahalle delege seçimleri sürerken CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu da seçim olan mahalleleri dolaşıyor.  Bugün sandık kurulan Ataşehir Mahallesi’ni de ziyaret eden Aslanoğlu, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

0d8812de-c377-4e48-801c-fe4885dce8fc

Yanlışlık varsa itiraz ederler

CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu, Ataşehir Mahallesi’nde ilçe başkanlığında askıya çıkarılan listede yer alan 85’e yakın kişinin bugün oy kullanacakların yer aldığı listede olmadığı hakkındaki iddialara ilişkin, “Herhangi bir şekilde yanlışlık olduğunu düşünen tüm üyelerimiz, önce ilgili ilçe başkanlığına sonra il başkanlığına itiraz eder. Onlar da değerlendirir” dedi.

Yakışmayan görüntüler

Karabağlar Vatan Mahallesi’ndeki delege seçimlerinde meydana gelen kavga konusunda, ‘Bu kavganın sebebinin seçimde fazlaca il yöneticisinin bulunduğu iddia edildi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna da yanıt veren İl Başkanı Aslanoğlu, “Bu tür her seçimde il başkanlığından gözlemci olarak il yöneticileri yer alır. Çok normal bir durum” dedi. Bunun üzerine ‘Görevli olmayan il yöneticilerinin de seçimde yer aldığı öne sürülüyor. Bu noktada neler söylersiniz?’ sorusuna ise Aslanoğlu, “Hayır. Hiçbir yerde olmaz. Ancak sayı çok 2-3 il yöneticisi olur, o da zaten ilçe başkanlığına bildirilir. İlçe başkanlığına bildirilmeden bir görevli olmaz” yanıtını verdi. Aslanoğlu, partililer arasında yaşanan kavgayla ilgili, Bunlar, CHP üyelerine yakışmayan görüntüler” ifadelerini kullandı.

Çoğunda uzlaşı var

Mahalle delege seçimleri öncesinde ‘ortak liste ve uzlaşı’ mesajlarının hatırlatılması ve şu anki delege seçimlerindeki tabloyu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Aslanoğlu, şunları söyledi: “Biz 30 ilçede mahalle delege seçimi yapıyoruz. Mahallelerin büyük kısmında ortak listeler, uzlaşı listeleri oluyor. Öngördüğümüz gibi yarısından çoğunda ortak listeler çıkıyor. Ama tabi ki mahallelerde çift liste olur, 3 liste olur, bunlar çok normal… Biz CHP’yiz, burası demokrasinin beşiği…”

gizemmGİZEM TABAN

Muhabir/ Politika haberleri/ izgazete.net