Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, askerliğini yedek subay olarak yapanların da emekli ikramiyesi alabileceğini söyledi.

Sosyal medyada yedek subay olarak geçirilen sürenin ikramiyesinin alınacağına dair bir paylaşım yapan Ete, peş peşe gelen sorular üzerine şu açıklamayı yaptı:

Bu Kanun yeni değil ama belli ki yeteri kadar kesime ulaşmamış hala daha ikramiye talebinde bulunmamış vatandaşlarımız var.

6/06/2010 tarihinde yayınlanan 5997 Sayılı Kanunun 14’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile Emekli Sandığına yatan primlerin asker,sivil,kamu emeklisi olup olmadığına bakmadan emekli aylıkları bağlandığında her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarların bir aylığı emekli ikramiyesi olarak verilir.

Yani SSK ,Bağkur emeklisi de olsanız emekli aylığınız bağlandıktan sonra Ankara Kamu Hizmetleri Daire Başkanlığına müracaat ettiğinizde ikramiyeniz ödenir. Fiili Hizmet süresi ödeneceği için öğrencilik sürenizi borçlansanız da bu süre için ikramiye alamazsınız.

Diğer gelen sorunuz da zaman aşımı ile ilgili ki bu eğer 5434 Sayılı Kanunun 117 Maddesinde geçen beş yıllık zaman aşımı süresi ise itirazı kayıt ile aşılabilir. Tabii bunu yazarken gidip SGK'ya dava açın demiyorum. Ama emekli olmuş yedeksubay olarak en az bir yıl ödenmiş primleri olanlar dilekçe ile talep etsinler diyorum. Bu konu da dilekçe örneği de aşağıdaki gibidir.

Dilekçe hazır yazın ve Ankara Kamu Hizmetleri Daire Başkanlığına iadeli taahhütlü gönderin.

Adres mi? Mithatpaşa cad.No:7 Sıhhıye Ankara