ABD'de enflasyon, eylül ayında yüzde 0,4 artarken; yıllık bazda yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi, enflasyonun aylık bazda yüzde 0,3'e, yıllık bazda ise yüzde 3,6'ya gerilemesiydi. Veri sonrası dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri yükselirken; altın baskılandı.

Dolar yükseldi, altın düştü

ABD enflasyon verisi sonrası, dolar endeksi yönünü yukarı çevirerek yeniden 106 seviyesinin üzerini gördü ve 106,04'e kadar çıktı.

ABD 2 yıllık tahvil faizi 9 baz puan artışla yüzde 5,07'ye; ABD 10 yıllık tahvil faizi ise, yüzde 4,53'ten yüzde 4,60'a yükseldi.

Altının ons fiyatı beklentilerin üzerinde gelen kritik veriyle beraber geriledi. Sarı maden, 1889 dolardan 1875 dolara kadar geri çekildi.

Gram altın fiyatı ne olur?

Altın fiyatlarında geçtiğimiz haftalarda yaşanan şok düşüş yerini jeopolitik gerilimler nedeniyle yükselişe bırakmıştı. Amerika'daki faizlerin yüksek çıkmasının ardından da yatırımcının kafasını karıştı. ‘Altın düşecek mi, yükselecek mi?’ merak edilmeye devam ediyorr. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yıl sonu gram altın fiyatı tahmini için dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.

“Küresel piyasalardaki eğilim devam eder ve fiyat 1600 TL'nin üzerinde kalırsa 1800 TL'ye kadar bir yükseliş görebiliriz” diyerek gram altın tahminini paylaşan uzman isim, “Bu seviye korunursa 2000 TL'ye bile ulaşabiliriz. Piyasa şu anda savaşın potansiyel etkisini hesaba katıyor. Bu baskının devam etmesi için İran faktörünün aktif bir rol oynaması gerektiğine inanıyoruz. Bu gerçekleşirse, Borsa İstanbul baskı altında kalmaya devam edebilir ve potansiyel olarak 8100 ve 8000 seviyelerini test edebilir” dedi.

Altın için yıl sonu beklentisi değişti mi?

Yıl sonu hedeflerinin değişmediğini dile getiren İslam Memiş, dolar ve altının yükselmeye devam edeceğini, Dolar/TL kurunun 29,70 seviyesinde, altının gram fiyatının ise 1.880 TL olabileceğini söyledi.