Altın ve para piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatları, dolar ve Euro hakkında değerlendirmelerde bulundu. Memiş'in değerlendirmeleri şu şekilde;

"Fed'in faiz kararı vardı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Sürpriz yapmadı. Bununla beraber açıklamalar küresel piyasalar için oldukça önemli oldu.
Bu kararın ardından  dolar uluslararası piyasalarda değer kazandı. Altın, gümüş, Euro dolar karşısındaki enstrümanlarda da bir gerileme gördük.
Ons altında dün 1.945 dolar seviyesine kadar bir yükseliş vardı Fed kararı öncesinde. Bugün şu dakikalar itibariyle 1.923 dolar seviyesinde. Yaklaşık 20 dolarlık bir geri çekilme var ons altında.
Gram altın dün 1.725 lira seviyesine kadar yükseldi. Şu anda 1.705 lira seviyesinde. Burada 20 liralık bir değer kaybının olduğunu gözlemliyoruz.

Gerileme kısa vadeli olacak. Altın fiyatında zirve bekleniyor!

Kısa vadede baskılanma devam ediyor. Bu baskılanma beraberinde fırsatları getirdiğini düşünüyorum. Özellikle altın alımı yapacak olan, altın yatırımı yapacak olan, altın borcu olanlar bu seviyelerin kalıcı olmayacağını göz önünde bulundurması gerekiyor.
Ekonomik koşullar hem ons altında hem gram altında yükselişlerin devam edeceğinin emaresini veriyor. Yine bu yılı 2 bin dolar seviyesinin üzerinde tamamlayabiliriz ons altında tarafında.

Gram altın yeni rekorlar kıracak

Gram altın tarafında bu yıl sonu ile ilgili öngörümüz 1.800 – 1.880 lira aralığı. Ocak itibariyle artık 2 binli seviyeleri gram altın / TL fiyatında konuşabiliriz. 2024 yılının tamamında OVP'ye bakıyoruz TCMB'nin beklenti anketlerine bakıyoruz, gram altının 2024 yılında 2.500 TL'ye kadar yükseleceğine işaret ediyor.

Altın ile borçlanma yapmalı mıyım?

 Eğer altın borçlanmaya mecbursanız bunu da en azından 2.500 TL olacağına dair de kenara bir not yazmanız gerekiyor. Bu geri çekilmeler kalıcı değil."