Almanya'da çalışmak isteyen Türk işçilere 61 yılın ardından kapısını yeniden açan Alman yetkililer, nitelikli iş gücü sıkıntısı nedeniyle işçi göçünün önünü açmak için çalışıyor. Ülkede çalışmak için dil şartını ortadan kaldıracak ve vatandaşlık almayı kolaylaştıracak yasayı kamuoyu ile paylaşan Alman hükümeti, en az 55 bin lira maaşla, farklı sektörlerde çalışacak binlerce işçi için arayışa geçti.
Almanca bilmesini şartı kalktı! 2 milyon işçi alacak… 
Almanya, yeni tip koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alırken pandeminin ardından ülkede oluşan iş gücü açığı, birçok farklı sektörde üretimi sekteye uğratıyor. Özellikle yaz aylarında, havalimanlarında meydana gelen sıkıntılar ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan turist gelirlerinin azalmasına neden olurken hükümet, Türkiye ve Balkan ülkelerinden işçi alımına onay verildiğini açıkladı. Bu onay ile birlikte 2023 yılı sonuna kadar Almanya'nın 2 milyon işçi alımı yapması bekleniyor.

Yasa en kısa sürede yürürlüğe girecek

Hazırlanan yasa tasarısında işçiler için sağlanan tek kolaylık dil değil. Tasarı ile birlikte Alman vatandaşlığına geçiş de kolaylaşacak. 67 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için test kaldırılacak. Vatandaşlık için gereken ikamet süresi 8 yıldan 5'e düşecek. Yasanın 1-2 ay içerisinde onaylanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor.


1. Aşçılar: Alman mutfağında uzmanlaşmak isteyenler için ideal bir fırsat. Ayrıca, gastronomi sektörü genelinde iş imkanları da bulunuyor.

2. İnşaat İşçileri: İnşaat sektöründe deneyimi olanlar, Almanya'da büyük projelerde yer alabilir ve yüksek maaşlara ulaşabilir.

3. Hemşireler, Hasta ve Yaşlı Bakıcıları: Sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için büyük fırsatlar sunan Almanya, nitelikli hemşirelere özellikle ihtiyaç duyuyor.

4. Kaynakçılar: Metal sanayisinde uzmanlaşmış kişilere yönelik iş fırsatları mevcut.

5. İnternet Teknolojisi Uzmanları: IT sektöründe kariyer yapmak isteyenler için Almanya, geniş bir iş imkanı sunuyor.

6. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri ve İşçiler: Teknik ve mekanik alanda uzmanlaşmış kişiler, Almanya'da çeşitli sektörlerde iş bulabilirler.

Almanya'nın 2 milyon işçi alımı yapacağı bu süreçte, başvuruların özellikle 18-45 yaş arasındaki bireylere açık. Minimum maaş 2 bin 100 Euro, yani yaklaşık 40.194 TL, ve bu rakam sektöre göre 55 bin liraya kadar artabiliyor. Almanya'nın sunduğu yüksek maaşlarla birlikte, iş arayanlar için cazip bir fırsat sunulmakta.