Aliağa Kaymakamlığı ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Çakmaklı Mahallesi’nde Cumhuriyetin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde 'Nice 100 Yıllara Denizden Gelen Sağlıkla' etkinliği düzenlendi.  
Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, balık popülasyonunun artırılması için Aliağa Körfezinin farklı bölgelerine 600 adet yapay resif bırakılacağını ifade ederek, "Yapay resifler sayesinde balık üretimimiz önümüzdeki birkaç yılda ciddi manada artacak. Balıkçılarımız da bu sayede iyi gelirler elde edebilecek" dedi.

Güney, "Aliağa, güçlü sanayi yatırımlarının yanı sıra; turizm, tarım, hayvancılık ve su ürünleri alanında da büyük bir potansiyele sahip. Aliağa Körfezinde balık popülasyonunun artırılması amacıyla geçen sene üniversite iş birliğinde hazırlanan yapay resif projemiz, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından onaylandı. Önümüzdeki günlerde Aliağa Belediyesinin katkılarıyla körfezimizin farklı bölgelerine 600 adet yapay resif bırakılacak. Yapay resifler sayesinde balık üretimimiz önümüzdeki birkaç yılda ciddi manada artacak. Balıkçılarımız da bu sayede iyi gelirler elde edebilecek. Bu proje sadece balıkçılarımız için değil dalgıçlık için de önemli” dedi.