Fotoğraf tutkunlarını Alaçatı ve yakın çevresinin benzersiz atmosferinde buluşturarak, tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve kültürel mirası fotoğraflarla belgeleme fırsatı sunmayı amaçlayan Fotoğraf Maratonu'nda, fotoğraf sanatına ilgi duyan herkes, Alaçatı’nın büyüleyici dünyasını keşfetmeye ve ölümsüzleştirmeye davet ediliyor. Alaçatı Turizm Derneği tarafından düzenlenen "Alaçatı Ulusal Fotoğrafçılar Maratonu 2024" yarışması, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) işbirliği ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ve Polisan Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Fotoğrafçılar Maratonuna katılan fotoğrafçıların Alaçatı ve çevresinde çektikleri fotoğraflarla kent fotoğraf arşivinin zenginleştirilmesi hedeflenirken, maratona katılanlar, Alaçatı köy içinden Germiyan’a, Ildırı antik tiyatrodan, Çeşme kalesi ve müzelere, Çeşme Marina’dan Ovacık bağlarına, Alaçatı Sulak Alandan, Sörf koylarına, camilerden hamamlara kadar çeşitli mekanlarda fotoğraf çekebilecekler. Fotoğrafların 24 Mayıs 2024 09.00 ile 26 Mayıs 2024 saat 09.00 arasında çekilmiş olması zorunlu olacak.

Yarışmaya katılım ücretsiz

Yarışma; Dijital (Sayısal) Renkli fotoğraf olmak üzere tek kategoride düzenlenirken, yarışmaya katılım ücretsiz olacak. Her katılımcı, en fazla 7 adet sayısal renkli eserle yarışmaya katılabilecek. Siyah-beyaz fotoğraflarla katılım yapılamayacak. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların Çeşme Alaçatı İmren Han’da kurulan kayıt masasına başvuru formu teslim edildikten sonra 24 Mayıs 2024 09.00 ile 26 Mayıs 2024 saat 09.00 arasında çekilmiş olması zorunlu olacak. Belirtilen tarihten önce veya sonra çekilmiş fotoğraflar ile kayıt masasına başvurmadan önce çekilen fotoğraflar geçersiz sayılacak.

Alaçatı İmren Han’da kurulan kayıt masasına başvurusunu yapan her yarışmacıya, Alaçatı Turizm Derneği tarafından hazırlanan Alaçatı ve çevresindeki bölgeyi gösteren bir harita verilecek. Aynı zamanda yürüme mesafesinde bulunmayan alanlara ulaşım Alaçatı Kültür Derneğinin sağladığı araçlarla yapılacak, kalkış saat ve kalkış yerleri yine harita ile kayıt başvuru esnasında yarışmacılara elden verilecek. Yarışma şartnamesine https://tfsfonayliyarismalar.org/tr/yarisma/detay/alacati-ulusal-fotografcilar-maratonu-2024-tr internet adresinden ulaşılabilecek.

Kaynak: İHA