İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 6'lı masadan ayrılması siyaset gündemine bomba gibi düştü. Akşener'in 6'lı masanın 6 Mart'taki toplantısına katılıp katılmayacağı da merak konusu oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meral Akşener'in 6 Mart'taki toplantıya katılmayacağını açıkladı.

Saatler süren toplantının ardından Akşener’in 6 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Millet İttifakı toplantısıyla ilgili kararı da belli oldu.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 6 Mart Pazartesi günü düzenlenecek toplantıya katılmayacağını söyledi.

"İlkelerimizi söyledik"

Erhan Usta da bir soru üzerine, "Biz orada ilkelerimizi söyledik, yani altılı masa kendi çalışma ilkelerine dönerse... Bunun anlamı şu; bundan sonra 'Biz yanlış yaptık, mutabakatla karar alacağız. Geçen seferki şey bir daha olmayacak' derse o zaman bizim için kapı açıktır. Onun dışında kapının açık olmadığını biz düşünüyoruz. Bu haliyle altılı masa veya beşli masa öyle anlaşılıyor ki Sayın Kılıçdaroğlu'nu aday yapmak için kurulmuş bir masa haline gelmiştir." dedi.

Söyledikleri şeyin çok net ve açık olduğunu ifade eden Usta, "Yani mutabakatla karar alma konusunda son toplantıda yaptıkları hatayı düzeltecek bir irade beyanı ortaya koyarlarsa her zaman için masa o anlamda devam eder, bizim için kapı açıktır. Ama onun dışında biz o ilkelerden vazgeçmek istemiyoruz, kararlar mutabakatla alınacak, bugüne kadar da hep öyle yaptık." değerlendirmesinde bulundu.

Usta, "6 Mart'taki toplantıya bir davet mi bekliyorsunuz?" sorusuna karşılık, "Bu irade beyanını bekliyoruz. Bu irade beyanı olursa ama bu irade belli ki olmayacak. Çünkü çok net bir şekilde artık anlaşılıyor. Masanın başlangıçtan itibaren ne için kurulduğunu bu geldiğimiz noktada anlamış olduk." ifadelerini kullandı.

"Meral Akşener adaylığını açıklayacak mı?" sorusuna "Onlara bakacağız." karşılığını veren Usta, "Gündeme gelir mi?" sorusu üzerine ise "Önümüzdeki toplantılarda, hepsi aşama aşama gidiyor. Her şey yeri geldikçe konuşulacak." dedi.

Usta, "Adaylığı yarın mı konuşacaksınız?" sorusunun yöneltilmesi üzerine, "Adaylık meselesi şu andaki gündemimizde değil." diye konuştu.