ABD Temsilciler Meclisi, gizlilik endişeleri nedeniyle popüler hale gelen yapay zeka dil modeli ChatGPT'nin kullanımını sınırlama kararı aldı.

ABD Temsilciler Meclisi İdari İşler Müdürü tarafından gönderilen bir uyarı notunda, milletvekilleri ve meclis çalışanlarının sadece kurum verilerinin korunması için gerekli gizlilik özelliklerine sahip olan "ChatGPT Plus" versiyonunu kullanabileceği belirtildi.

Not, ChatGPT yapay zeka modelinin sadece "araştırma" ve "değerlendirme" amaçlarıyla kullanılması gerektiğini ve uygulamada sadece hassas olmayan verilerin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, gizlilik ayarlarının etkin olduğu durumlarda, ChatGPT'nin metin yazma alanına daha önce kamuya açık hale getirilmemiş herhangi bir metnin yapıştırılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu.

ABD'de Başkan Joe Biden başta olmak üzere birçok milletvekili, yapay zeka ve gelişen teknolojilerin sunduğu fırsatların yanı sıra ortaya çıkabilecek risklere dikkat çekerek, bu konuda adımlar atılması gerektiği çağrısında bulunmaktadır.