Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin VAKIF (TAKSAV) “tiyatrolar kenti” olarak bilinen, tiyatronun yaşayıp, yaşatıldığı İzmir’de, 2012’de başlayan tiyatro festivali yolculuğunu sürdürüyor.

Festival, 2012’de İzmir’e, tiyato sevenlere, tiyatro yapanlara “Merhaba” diyerek yola çıktı. 2013’te “İtiraz”la gezindi sahnelerde. 2014’te, “Dayanışma”ydı teması, 2015’te, “Özgürlük…”, sonra “…Roma mitolojisinde son tanrıça Spes’in adı olan ‘Umut’u belirlediler tema olarak.

Geçen yıl “Cesaret” temasıyla gerçekleştirilen festival, bu yıl ise “Yaşamak” temasıyla yapılıyor.

TAKSAV'dan yapılan duyuruda festivale dair şu ifadeler yer alıyor:

"Bildiğimiz evrende yaşadığının kendisi de farkında olan tek canlıyız. Yaşadığımızı biliyoruz, dolayısıyla ölümlü olduğumuzu da! Ne büyük bir sorumluluk, değil mi? Sorumluluğumuz ” yaşamanın ne demek olduğuyla ilgili değil”. Önemli olan anlamlı bir hayatı nasıl yaşayacağımız olsa gerek. Bu yıl TAKSAV İzmir 7. si düzenlenen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, yaşıyor olmayı bilmenin sorumluluğunu yüklenenlerce örgütlendi. Oyunlar boyunca yaşamak üzerine birlikte düşünelim, birlikte üretelim, birlikte yaratalım istiyoruz. Bizi bir arada özgürleştirecek oyunlara çağırıyoruz sizi. Haydi sahneyle, seyirciyi birlikte yaşatmaya diyoruz.

TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) İzmir Temsilciliği tarafından yapılan; geçtiğimiz 6 yılda % 80’in üstünde doluluk ortalamasıyla İzmir’in tiyatro salonlarını hareketlendiren Festival’e, bu yıl da yine 150’ye yakın yerli ve yabancı oyun başvurusu oldu. Oyunlar, Prof.Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, Yaşam Kaya, Polat İnangül ve Deniz Taylan Tonbul ile Vakıf Temsilcisi Mesut Güngör’den oluşan Seçici Kurul tarafından Festivalin “YAŞAMAK” temasıyla uyumu, teknik ya da sunum anlamında taşıdığı deneysellik, görsel sunum ve sahne uygunlukları gibi açılardan değerlendirildi. Yapılan ilk eleme sonrasında 31 yerli, 6 yabancı toplam 37 oyunun belirlendi. Yapılan görüşmelerden sonra oyun sayısının 3’ü yabancı olmak üzere toplam 27’ye indirildi.

Değerlendirmelerde, özel tiyatrolardan amatör topluluklara, üniversite topluluklarından, çocuk oyununa ve deneysel arayışlara kadar, tiyatronun en geniş yelpazesinin renklerinin “YAŞAMAK” temasında buluşturacak bir zemin oluşturulmasına özen gösterildi.

Festivalin yabancı konukları İran, Yunanistan ve Gürcistan oldu.

Açılış Töreni’nde yıllarını tiyatroya adamış ve emek vermiş değerli hocamız Prof.Dr. Özdemir Nutku’ya Emek Ödülü, yılların sanatçısı Nevra Serezli’ye Onur Ödülü, TAKSAV’a ve İzmir Tiyatro festivaline emek vermiş arkadaşımız Arslan Yalçın’ın da anılacağı gecenin Özel Ödülü, bu yılın temasına uygun olarak “Yaşamak Ödülü”; yıllardır tüm baskı ve yasaklamalara karşın yılmadan, tiyatrolarını yaşatan; İzmir Halk Tiyatrosu’na verilecektir.

Festivalde Canan Kwsebir’in “Grotowski Kaynaklı Fiziksel Çalışma Atölyesi” ile İnci Kalkan‘ın Dramatik “Yazarlık Temel Eğitim Atölyesi “ ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Festival’in bir diğer etkinliği Sanatta Kültürlerarası Paneli olacak. Prof.Dr. Özdemir Nutku, Doç.Dr. Selen Korad Birkiye, Yaşam Kaya ve Zeynep Altıok’un katılacağı panel 8 aralık cumartesi günü Kültürpark İzmir Sanat Merkezinde olacaktır.

Festival etkinliklerinden Kısa Oyun Yarışması’nın bu yıl dördüncüsü düzenlendi. Orhan Alkaya, Ahmet Büke, Mesut Güngör, Devrim Pınar Gürbüzoğlu, Polat İnangül, Yaşam Kaya ve Kadir Yüksel oluşan Seçici Kurul yarışma sonuçlarını her yıl olduğu gibi açılış gecesi açıklayacak.

7. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin açılışı, 7 Aralık Cuma günü Sokak Açılışı ile başlayacak, Festival Galası da aynı akşam Mimarlık Merkezi’nde olacak.

FESTİVALİN DESTEKÇİLERİ

Festival gösterileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Karabağlar Belediyesi, Buca Belediyesi, Narlıdere Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Bergama Belediyesi ve Gaziemir Belediyeleri'nin destekleri ile gerçekleştiriliyor. KESK, DİSK ve TMMOB de festivale destek oluyor.

FESTİVAL BİLETLERİ

Festival oyunlarının bilet fiyatları 15 TL ile 40 TL arasında değişiyor. Biletlerehttp://www.biletiva.com adresinden ya da hafta içi hergün 11.00–18.00 saatleri arasında TAKSAV’dan ulaşılabilecek.

BİRGÜN