Quick Finans’ın yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Kasım ayı verileri yayımlandı. SmartIQ iş birliği ile hazırlanan ve ikinci el online satış ve ihale platformlarından elde edilen verilere dayanarak üretilen raporda gerçekleşen satış fiyatı ve satış hızındaki düşüş gözler önüne serildi. Fiyatlar yüzde 32 düzeyinde gerilemesine rağmen ikinci el aracın satış süresi 2 ayın da üzerine çıktı.

0 kilometre ile takas yolu kapandı

0 kilometre araçlar için distribütör firmaların yaptıkları kampanyalar bireysel müşterileri cezbederken 2. el aracını takasta kullanmak isteyenler bekledikleri fiyata ulaşamadı. 

Fiyatlarda yüzde 32 düşüş var

Aracını yenilemek isteyen bireysel müşteriler takasa 2. el araçlarını vermekte zorlanınca 2. el araçlarında fiyat indirimlerini hızlandırdı. 2. el araç piyasasında araç bolluğu artarken düşen fiyatlar satışların belli bir seviyenin altına inmesini önledi. 2. el araçlarını satmak isteyen bireysel müşteriler kasım ayında yüzde 32 fiyat düşüşüne gitti. 

Satış süresi 2 ayı aştı

Rapora göre, Kasım ayında araç fiyatları bir önceki aya göre Euro bazında yüzde 9 gerilerken TL bazında gerileme yüzde 2 seviyelerinde seyretti. Satışta kalma süresi geçen aya göre ortalama 8 gün daha uzayarak 65 günü aştı.