İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, TikTok üzerinden gerçekleştirilen sanal para ticaretiyle ilgili olarak 1,2 milyar TL'lik kara para aklama tespiti üzerine bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, aralarında sosyal medya fenomenlerinin de bulunduğu 120 şüpheli gözaltına alındı. Polis, belirli tespitlerin ardından bu operasyonu düzenledi.

İddialara göre, bir suç örgütü çalıntı kredi kartlarını ve anlaştıkları kişilerin kartlarını kullanarak büyük bir dolandırıcılık faaliyetine imza atmıştı.

Polisin yaptığı tespitlere göre, suç şebekesi bazı TikTok fenomenleriyle anlaşma sağlamıştı. Bu anlaşmaya göre, şebeke yöneticileri TikTok üzerinde para yerine geçen jetonlar satın aldı.

Çalıntı kart

Bu jetonlar, farklı sembollerle temsil edilen (aslan, kalp, gözlük, spor araba vb.) sanal para birimleri şeklinde fenomenlere gönderildi.

Bu yöntemle fenomenlere yüklü miktarda para gönderildi. Daha sonra ise çete üyeleri bu paraların büyük kısmını fenomenlerden geri alarak küçük bir komisyon ödedi.

Normal bir işlem gibi görünen bu sürecin aslında çalıntı kartlar ve anlaşılan kişilerin kartları üzerinden gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Hesapçılara yüksek limitli kart

Çetenin, jetonları çalıntı veya kopyalamamış kartlarla satın aldığı iddia ediliyor. Bu yöntemle çalıntı veya kopyalanmış kartlardaki parayı akladıkları belirtildi. Ayrıca anlaşılan ‘hesapçı’ adı verilen kişilerin de kartlarının kullanıldığı belirtildi.

Çetenin kullandığı "hesapçılara" başlangıçta yüksek limitli kredi kartları temin edildiği belirtildi.

İddialara göre, çete üyeleri bu hesapçılara TikTok üzerinden jetonlar aldırtarak, sosyal medya fenomenlerine gönderdiler. Daha sonra, kart sahipleri bankaları arayarak "Kartımın bilgisi dışında kullanıldı" diyerek iade talebinde bulundu ve paralarını geri aldı.

Bu yöntemle çete üyeleri, sosyal medya fenomenlerinden komisyon karşılığı paraları aldı. Ayrıca, hesapçılara da komisyon ödendi.

1 milyar 200 milyon lira hesaplara aktarıldı

Polisin yaptığı çalışmaların yanı sıra Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından da yapılan incelemelerde, şebekenin 4 binden fazla banka işlemiyle sosyal medya fenomenlerine 1 milyar 200 milyon lira aktardığı belirlendi.

215 şüpheliden 120'si gözaltına alındı

Siber polisin yaptığı çalışmalar sonucunda, toplamda 215 şüpheli tespit edildi. Bu şüphelilerin yakalanması için 37 farklı ilde operasyonlar düzenlendi.

Operasyonlar kapsamında, aralarında sosyal medya fenomenlerinin de bulunduğu 120 şüpheli gözaltına alındı.

MASAK ve polisin gerçekleştirdiği çalışmalarda, belirlenen 42 fenomene ait bin 700 banka hesabına, tüm sanal para varlıklarına, 32 daireye, 1 villa, 9 arsaya, 6 işyerine, 38 lüks otomobile ve 14 şirkete ait ortaklık paylarına mahkeme kararıyla el konuldu.

Operasyonlar sırasında ayrıca 82 bin TL, 17 bin 300 dolar, 6 bin 650 euro, 2 ruhsatsız tabanca, 1 kuru sıkı tabanca ve 93 fişek ele geçirildi.

Sosyal medya fenomenlerine aktarılan paralar tespit edildi

Polisin yaptığı çalışmalarda, çetenin bazı sosyal medya fenomenlerine aktardığı paralarla ilgili bilgilere de ulaşıldı.

İddialara göre, çete üyeleri, 1.5 milyon takipçisi olan O.S.'ye 9 milyon 397 bin lira, 9.5 milyon takipçisi olan M.N.'ye 1 milyon 200 bin lira, 2 milyon 700 bin takipçisi olan F.N.K.'ye 1 milyon 100 bin lira, 1 milyon 700 bin takipçisi olan T.B.'ye 550 bin lira ve 107 bin takipçisi olan K.K.K.'ye ise 7 milyon 690 bin lira para aktardı.

Fenomenlerden O.S, M.N, T.B. ve K.K.K.'nın gözaltına alındığı belirtilirken, F.N.K.'nın adresinin tespit edilemediği ifade edildi.