İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, hayata geçirdiği yatırımlarla yalnızca kentte yaşayan insanların değil, doğal yaşamın da hayatına dokunuyor.Su yönetimini ekolojik yaşam anlayışı ile bütünleşik olarak ele alan İZSU; temiz ve yüzülebilir Körfez hedefli yatırımlar ve rutin temizlik çalışmalarını, tüm canlıları odağına alarak gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda İzmir’in en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Çakalburnu Lagünü, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından periyodik olarak dip tarama çalışması ve dip çamuru temizliğinden geçiriliyor.

İnciraltı Kent Ormanı'nın batısında yer alan Çakalburnu Lagünü; tepeli pelikan, ak pelikan, karabatak, balıkçıl, ördek, sakar meke, flamingo, yalıçapkını, çulluk gibi 100’ü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bu kuş türleri, lagünü beslenme ve göç zamanında konaklama alanı olarak kullanıyor. Birinci derece sit alanı statüsündeki lagünde oluşan dip çamuru ise İZSU Genel Müdürlüğü tarafından rutin olarak temizleniyor. Bu sayede, İzmirlilerin yoğun olarak ziyaret ettiği lagün sahasındaki koku sorunun önüne geçiliyor; kuş türlerinin de yaşam alanı korunmuş oluyor. 
 

Editör: Duygu Kaya