Sercan YALÇINKAYA- 2008 yılında Urla’da kurulan Toprak Sahne Tiyatrosu , 2011 yılından bu yana köylerde sokaklarda tiyatro oyunları oynatmayı hedefleyen festivali gerçekleştiriyor. Profesyonel, özel bir tiyatro yapısına sahip olan Toprak sahne toplumcu gerçekçi bir sanatsal estetiği hedefliyor ve kurulduğu günden bu yana Urla’nın tüm köylerinde oyun sergiledi.

Tiyatro ekipleri oyunlarını sahneleyecek

Festival boyunca sahne alacak oyunlar, hikayeleriyle seyircilerle buluşacak. 25-29 Temmuz tarihleri arasında toplam 18 ekip Urla’nın köylerinde sahne alacak. Suı Generis Tiyatro, Aykırı Sahne, Refia Prodüsiyon Tiyatrosu, Tiyatro Sardunya, Ayvalık Belediye Tiyatrosu, Van Bölge Tiyatrosu, Balıkesir Sanat Merkezi, Tiyatro Evi, Tiyatro Dördüncü Duvar, Oyun Sandalı,  Gong Performans, Kadro Pa, Tiyatro Step, İzmir Halk Tiyatrosu, Mevzu Tiyatro, Tiyatro Mask, Tiyatro Rezervuar, Tiyatro Bukle sahne alacak ekipler arasında.

Urla'nın köylerinde de sahne alacak

Urla merkeze kurulacak meydan sahnesi yanında Bademler, Özbek, Gülbahçe, Uzunkuyu ve Barbaros köylerinde çocuk ve yetişkin oyunları sahnelenecek.

10. Toprak Sahne Tiyatro Festivali'nde oyunculuk, yönetmenlik ve yazarlık alanlarında uzmanlaşmak isteyen herkes için  atölye çalışmaları sunulacak. Erbil Göktaş , Gülşah Kocabıyık, Kenan Özsever, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Musa Arslanali, Sema Göktaş, Simel Keçicioğlu ve Yunus Emre Gümüş’ün yürütücülüğünde gerçekleşecek atölyeler,  katılımcılara sanatsal becerilerini arttırmayı ve oyunculuk, yönetmenlik ve yazarlık alanlarında farkındalık kazandırmayı hedefliyor.

Ödül töreni yapılacak

Tüm ülkede Tiyatro alanında çalışmaları ve gelişmeleri yakından takip eden Festival komitesi bu sene Onur Ödülleri, Özel Ödüller ve Emek Ödülleri olarak 3 başlıkta ödüller verecek. Ödül sahipleri festivalin ilk günü sahiplerini bulacak.