DOLAR
3,5766 % 0,04
 • Abit Dursun

  Güneşin zaptı yakın

  ''Her şerde bir hayır var'' der atalarımız. Umarım 16 Nisan'da da öyle bir şey olur. Muhaliflerin arzusu Erdoğan'ın '' Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olması.'' Bu Referandum bir düşüşün b..

  Tüm Yazıları
 • Ali Rıza Kafalı

  Pes valla

  Bazı sivil devlet memurlarına General rutbesi verilmiş. Neyinle gülmek gerekir bilmiyorum. Aslında gülmek mi, ağlamak mı gerekir onu da bilmiyorum. Meclis Anayasa Komisyonu’ndaki seçkinler böyle bir kararı nasıl almışlar ona da aklım ermiyor. Gene..

  Tüm Yazıları
 • Alper Kaya

  Hışırtı

  Tekerlek gıcırtıları, çamura dönen yollarda azalsa da yürümesi olumsuz etkileniyordu Şükrü’nün. Durdu. Kar lapa lapa yağmayı birkaç dakika önce kesmişti. İzmir’de yaşayan herkes gibi nadiren kar görünce mutlu olması gereken Şükrü, tam tersine fark..

  Tüm Yazıları
 • Asım Gönen

  Politik ve Örgütlü Olmak...

  Dünya, üzerinde yaşayan insan sayısını her dönem için mutlu yaşatma olanaklarına ve kaynaklarına sahiptir. Bu tarihin her döneminde böyle olmuştur ama gerici yönetimler ve onun dayattığı sistem yüzünden insanlar açlık, işsizlik, hastalıklar ve savaş ..

  Tüm Yazıları
 • Bahri Arda Adak

  Yüksek Yargının Beden Dili

  Öncelikle bu sempatik resim bağlamında herkese selamlar, devlet büyüklerime saygılar, sevgiler. Yazıyı görsel bir beyanla açmak bu aşamada benim için çok önemli, neden derseniz yukarıda verilen resim benim yazımın konusunu oluşturmakta, beden dili..

  Tüm Yazıları
 • Burkal Efe Sakızlıoğlu

  Hayallerine benzemiyorsa o kayıp ülkedeki varlığın bunun adına yaşamak denir mi...

  İlk adım yani Burkal' ın Türkçe bir anlamı yok, ikinci ismim  Efe' yi ise doğum günüm 9 Eylül olduğu için koymuşlar. Soyadım Sakızlıoğlu. Bu soyadını ise baba tarafımın zamanında Sakız Adası' ndan Çeşme'ye gelmeleri sonucu aldığı..

  Tüm Yazıları
 • Doğan Beyazgül

  Muharrem'in mülteci çocukları

  Dünyanın bir yerinde birileri çocuklar için çok üzülüyorlar, biliyorum! Ben de aklıma geldikçe çocukları düşünüyorum. İşte o zaman şairin dediği gibi hüzün geliyor tam deli köşeme oturuyor. Biz ki dünyada düşünsel anlamda en gelişmiş varlıklar olmamı..

  Tüm Yazıları
 • Elfin Tataroğlu

  Bu memleket bizim!

  Tarih 10 Ekim 2015’i gösteriyordu. Sabah saatlerinde Ankara’dan gelen bir haber ülkeyi yasa boğmuştu. Suruç’un acısı henüz taze iken Ankara’da Barış Mitingi için toplanan insanlar karanlık ve hain bir bombanın kurbanı olmuşlardı. O güne dair nice acı..

  Tüm Yazıları
 • Erdoğan Baysal

  İzmir Böyle Değildi, Ne Oldu Acaba O Güzel Yüreklerimize…

   E.Ü.Dişçilik. Fakültesine gitmek için Buca’dan dolmuşa bindim. Yeşildereye gelirken en önde, şoför mahallinde oturan yolcunun telefonu çaldı. Adam almacı kulağına tutar tutmaz, “Ne diyorsun  ülen sen, oro..pi çociği…Yedigim bir tabak taske..

  Tüm Yazıları
 • Ertuğrul Barka

  Neler Yaşıyoruz? Neden Yaşıyoruz?

  Güncel, nasılsa çokça ve doğru veya yanlış yazılıyor. Ben daha geniş açıdan bakacağım yaşadıklarımıza: Ülkemizde yaşananları dünyada yaşananlardan soyutlayarak dar çerçeveden; yalnızca iç çelişkilerimize bakarak doğru değerlendiremeyiz. Gerçekç..

  Tüm Yazıları
 • Fırat Belen

  Referandum diye bir şey ve aklımda tuhaf sorular

  16 Nisanda aylardır hararetle tartışılan bir sürecin sonunda referandum için memleketçe sandık başına gittik. Elbette her kesimin kendisi açısından çıkarabileceği sonuçlar vardır. Birçok farklı değerlendirme yapılmaya başlandı. Kimilerinin öngörüleri..

  Tüm Yazıları
 • Gülsen Candemir

  Televizyonda kendimi aradım, yoktum!

  İstanbul’da bir evde 7 öğrenci, dördü büyük şehirlerden diğer üçü de Anadolu’nun bir kasabasından gelerek hayatı paylaşıyor. Filmin adı 7 Numara. Her biri farklı kültür, farklı gelenek ve anlayışla büyümüş yedi ayrı insan. Ancak yıllarca bir arada; s..

  Tüm Yazıları
 • Handan Gökçek

  Topluca toplumca delirdik

  Kuşlar ötüyor diye kaymakamlığa şikayet ediliyor. Kulaklarım yanlış duyamaz bu cümleyi. Bir kez daha soruyorum, yaşlı amca ses tonuna öfkeyi, kırgınlığı, üzüntüyü yükleyip çatallı ama yüksek bir tonda yineliyor. "Kuşlarım bahar geldi diye fazla ..

  Tüm Yazıları
 • İrem Karabatak

  Çeyrek bilet

  “Talih kuşu havalandııııı!” “Büyük ikramiye sizin olsuuun!” “Bana çıkmaz demey…” Kent meydanında, plastik bardaklara yem doldurup insanlara satan yaşlı kadının “Güvercinlere yeeem!” sesini bastırıyordu biletçilerin bağırışları.  Üç kişi..

  Tüm Yazıları
 • İzzet Akın Tütüncüler

  Boşanmama programları

  Televizyon kanallarında reyting patlaması yapan evlilik programları yıllardır yayınlanıyor. Aldığı reytingler ve kanallara maddi getirileri ne kadar fazlaysa, programlara kesilen milyonluk cezalar dahi yayından kaldırılmalarını sağlamıyor. Şimdilerde..

  Tüm Yazıları
 • Mehmet Kuzu

  İstatistiklerle referandum

  16 Nisan Halk Oylaması yaklaşırken siyasi partilerin konuyla ilgili yaklaşımları da netlik kazanmaya başladı. Tüm çevrelerde kararsızların ya da daha önceki yıllarda sandığa gitmeyenlerin belirleyici olacağı konuşuluyor. Buradan yola çıkarak sayıl..

  Tüm Yazıları
 • Mesrure Kulya

  Evrim’in müfredattan çıkarılmasına dair…

  Gündem benim yazmam için elinden geleni yapıyor sanki. Yazamadım sınavlar, finaller derken hemen yeni bir olay, müfredat değişikliği. Tartışılması gereken, kabullenilemeyecek, karşı çıkılması gereken çok değişiklik var. Bunlardan birisi de evrim konu..

  Tüm Yazıları
 • Murat Haluk Öncel

  Lanetlemiyorum

  Neyi mi, lanetleyen hiçbir şey yapmayanı lanetlemiyorum. Niye lanetliyeyim. Canlar gidiyor. Ülkenin gövdesine bombalar yerleştirilip patlatılıyor. Hem de elini kolunu sallayarak gelip etrafı kaleşnikof markalı uzun namlı lı silahlarla tarayarak ve so..

  Tüm Yazıları
 • Mustafa Mızrak

  Yaygın İnsan Manzaraları

  Bilindiği üzere, üretim tarzları değiştiğinde, insanların yaşam, kültür ve birbirleriyle olan tüm münasebetleri de peşi sıra hızla değişmeye başlar. İnsanlık tarihi bunu vaktiyle, hem de en şiddetli biçimde, tarım toplumundan kapitalist sanayi toplum..

  Tüm Yazıları
 • Nilüfer Altunkaya

  İzmir'de 15 Temmuz, Nerdesin Tom Cruise ve Saat Kulesi?

  Yazın verdiği bir boş vermişlikle biraz gündem dışı takılmaya başlamıştık. Kimimiz tatilde, kimimiz aile büyüklerinin yanında, kimimiz evinde, işinde gücünde, ülkenin ve dünyanın üzerimizde yarattığı çaresizlik hissinden arınmaya çalışıyorduk. Buna d..

  Tüm Yazıları
 • Orçun Masatçı

  En güzel Beşiktaş’ın çocukları sever

  "benim bir sevincim var yüzün artık akşam  bir çocuğun gülüşünü görüyorum nereye baksam"                        &n..

  Tüm Yazıları
 • Ozan Yeşiltepe

  'İzmir'de neden patlama olmuyor' demek...

  Uzun bir süredir yazamıyorum Ameliyat, cenaze, nişan derken yılı bitirdim... Hazır bu mendebur yıl bitiyor, yeni yıl yaklaşıyor, ilk yazımı da yeni yıla saklayayım diye düşünmüştüm... Ümit'in, "yazmıyorsun" sitemlerini ustaca bert..

  Tüm Yazıları
 • Özer Akdemir

  Ayıyla yatağa girmek

  “Bu konu çok hayati. Bu konu İzmir için çok önemli. Tüm İzmirli hemşerilerimin sadece Efemçukuruna değil, sadece enfes üzüme değil, kentine, suyuna, ülkesine sahip çıkması gerek. Konu bu kadar önemlidir. İnsanımı korumak için, ülkemin suyunu, havasın..

  Tüm Yazıları
 • Ramis Sağlam

  ‘Demokrasi’ de ‘Hayır’ da yasak!

  İster sağdan, ister soldan isterseniz kuş bakışı nereden bakarsak bakalım, ülkemiz demokrasi tarihinin göğsümüzü kabartacak bir geçmişe sahip olmadığını söylemek  “devlet düşmanlığı” olmasa gerek... Bu topraklarda darbe ve darbecilik demokras..

  Tüm Yazıları
 • Tanzer Kantık

  Otoyoldan demokrasi çıkmaz

  Bir bisiklet aktivistinin ilgi ve düşünsel alanına bisiklet dışında iki unsur daha girer. Bunlardan birisi yaya diğeri de engellilerdir. Çünkü bisiklet savunusunun tek tehdidi otomobile dayalı yaşam biçimi ve otomobile dayalı kent planıdır. Bu yaşam ..

  Tüm Yazıları

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara

Dikey