DOLAR
3,5423 % 0,5878
 • Abit Dursun

  Zehirle mücadeleye devam

  Horace Mann,’’ Zararlı alışkanlık bir halata benzer. Her gün bir lif örer ve sonunda, onu koparılamayacak kadar güçlü yaparız’’der. Uyuşturucu türevi maddeler, son yıllar da birçok ülkenin- tabi ki Türkiye’nin de – başını oldukça ağrıtmaktadır. Gü..

  Tüm Yazıları
 • Ali Rıza Kafalı

  Pes valla

  Bazı sivil devlet memurlarına General rutbesi verilmiş. Neyinle gülmek gerekir bilmiyorum. Aslında gülmek mi, ağlamak mı gerekir onu da bilmiyorum. Meclis Anayasa Komisyonu’ndaki seçkinler böyle bir kararı nasıl almışlar ona da aklım ermiyor. Gene..

  Tüm Yazıları
 • Alper Kaya

  Hışırtı

  Tekerlek gıcırtıları, çamura dönen yollarda azalsa da yürümesi olumsuz etkileniyordu Şükrü’nün. Durdu. Kar lapa lapa yağmayı birkaç dakika önce kesmişti. İzmir’de yaşayan herkes gibi nadiren kar görünce mutlu olması gereken Şükrü, tam tersine fark..

  Tüm Yazıları
 • Asım Gönen

  Politik ve Örgütlü Olmak...

  Dünya, üzerinde yaşayan insan sayısını her dönem için mutlu yaşatma olanaklarına ve kaynaklarına sahiptir. Bu tarihin her döneminde böyle olmuştur ama gerici yönetimler ve onun dayattığı sistem yüzünden insanlar açlık, işsizlik, hastalıklar ve savaş ..

  Tüm Yazıları
 • Bahri Arda Adak

  Yüksek Yargının Beden Dili

  Öncelikle bu sempatik resim bağlamında herkese selamlar, devlet büyüklerime saygılar, sevgiler. Yazıyı görsel bir beyanla açmak bu aşamada benim için çok önemli, neden derseniz yukarıda verilen resim benim yazımın konusunu oluşturmakta, beden dili..

  Tüm Yazıları
 • Burkal Efe Sakızlıoğlu

  Hayallerine benzemiyorsa o kayıp ülkedeki varlığın bunun adına yaşamak denir mi...

  İlk adım yani Burkal' ın Türkçe bir anlamı yok, ikinci ismim  Efe' yi ise doğum günüm 9 Eylül olduğu için koymuşlar. Soyadım Sakızlıoğlu. Bu soyadını ise baba tarafımın zamanında Sakız Adası' ndan Çeşme'ye gelmeleri sonucu aldığı..

  Tüm Yazıları
 • Doğan Beyazgül

  'Herkes biliyor zarların hileli olduğunu'

  Günaydın diyesim yok. Can garip, can suskun ,can paramparça…Kanadalı şair Leonard Cohen’in  dediği gibi: ”Herkes biliyor zarların hileli olduğunu. Herkes biliyor iyilerin kaybettiğini” Yaradan zaten ezelden biliyor suçluları… Kutsal kitab..

  Tüm Yazıları
 • Elfin Tataroğlu

  Bu memleket bizim!

  Tarih 10 Ekim 2015’i gösteriyordu. Sabah saatlerinde Ankara’dan gelen bir haber ülkeyi yasa boğmuştu. Suruç’un acısı henüz taze iken Ankara’da Barış Mitingi için toplanan insanlar karanlık ve hain bir bombanın kurbanı olmuşlardı. O güne dair nice acı..

  Tüm Yazıları
 • Erdoğan Baysal

  İzmir Böyle Değildi, Ne Oldu Acaba O Güzel Yüreklerimize…

   E.Ü.Dişçilik. Fakültesine gitmek için Buca’dan dolmuşa bindim. Yeşildereye gelirken en önde, şoför mahallinde oturan yolcunun telefonu çaldı. Adam almacı kulağına tutar tutmaz, “Ne diyorsun  ülen sen, oro..pi çociği…Yedigim bir tabak taske..

  Tüm Yazıları
 • Ertuğrul Barka

  Neler Yaşıyoruz? Neden Yaşıyoruz?

  Güncel, nasılsa çokça ve doğru veya yanlış yazılıyor. Ben daha geniş açıdan bakacağım yaşadıklarımıza: Ülkemizde yaşananları dünyada yaşananlardan soyutlayarak dar çerçeveden; yalnızca iç çelişkilerimize bakarak doğru değerlendiremeyiz. Gerçekç..

  Tüm Yazıları
 • Fırat Belen

  Ankara can ağrısı, Ankara umut

  2003 yılı sonbaharı… Üzerine onlarca anlam yükleyeceğim, sıkı dostlukları, yoldaşlığı, korkmayı, cesareti, hüznü, sevinci ve daha birçok şeyin samimiyetle harmanlanmış halini tadacağım kentle ikinci kez buluşmamın ama ilk kez tanışmış olmamın mevsimi..

  Tüm Yazıları
 • Gülsen Candemir

  Ecdadımızın izinden gidiyoruz!

  Yıl 1864, Osmanlı Devletinde basınla ilgili yayınlanan Matbuat Nizamnamesi’nden bazı hükümler; ‘Genel adaba ve milli ahlaka aykırı yazıların cezası 25-100 altındır. Saltanata ve hanedana karşı taarruz sayılabilecek yazılar 6 aydan 3 yıla kad..

  Tüm Yazıları
 • Handan Gökçek

  Bir şey yapmalı

  Bir gün içerisinde gözümüzün gördüğü her anı fotoğraf olarak düşünelim ve diyelimki hiç birini unutmuyoruz. Duyduğumuz her sesi düşünelim, onları da unutmuyoruz; zihin bu kadar ses ve fotoğrafla yaşamaya ne kadar dayanabilirdi? Son zamanlarda öyle şe..

  Tüm Yazıları
 • İrem Karabatak

  Şimdilik yaşıyoruz yahu, bu da bir şey! / -mi?

  Yeni bir yıla sığmaya çalışıyoruz şu günlerde. Sayılar neyi değiştiriyor, hiç bilmiyorum, biz değişmedikçe? Her yılın bir öncekinden daha huzurlu, daha mutlu geçmesini dilerken, şimdilerde “Vakitsiz ölmesek bari, bu da yeter bize…” diyerek canımızın ..

  Tüm Yazıları
 • İzzet Akın Tütüncüler

  Karaya oturan gemi - 2

  Üstünü giyerken, uykusunda kıpırdanan kadının pembe topuklarının vücudundaki buğday rengi olmayan tek nokta olduğunu gördü. Botlarının içine ayaklarını bir farenin tuvalet deliğine kaçışı kadar hızlı geçirdi. Kadının bacaklarını, o uzun düzgün kas..

  Tüm Yazıları
 • Mehmet Kuzu

  Kooperatifleşme zamanı

  İzmir İktisat Kongresi’nin gündem maddelerinden olan, Mithat Paşa’nın ortaya koyduğu ‘memleket sandıkları’ modeli, dayanışma ekonomisi örnekleri olarak bugüne ışık tutuyor. Kooperatif deyince, inşaat yapmak ya da tarımsal üretim yapmak sıkça gelir..

  Tüm Yazıları
 • Mesrure Kulya

  Evrim’in müfredattan çıkarılmasına dair…

  Gündem benim yazmam için elinden geleni yapıyor sanki. Yazamadım sınavlar, finaller derken hemen yeni bir olay, müfredat değişikliği. Tartışılması gereken, kabullenilemeyecek, karşı çıkılması gereken çok değişiklik var. Bunlardan birisi de evrim konu..

  Tüm Yazıları
 • Murat Haluk Öncel

  Lanetlemiyorum

  Neyi mi, lanetleyen hiçbir şey yapmayanı lanetlemiyorum. Niye lanetliyeyim. Canlar gidiyor. Ülkenin gövdesine bombalar yerleştirilip patlatılıyor. Hem de elini kolunu sallayarak gelip etrafı kaleşnikof markalı uzun namlı lı silahlarla tarayarak ve so..

  Tüm Yazıları
 • Mustafa Mızrak

  Yaygın İnsan Manzaraları

  Bilindiği üzere, üretim tarzları değiştiğinde, insanların yaşam, kültür ve birbirleriyle olan tüm münasebetleri de peşi sıra hızla değişmeye başlar. İnsanlık tarihi bunu vaktiyle, hem de en şiddetli biçimde, tarım toplumundan kapitalist sanayi toplum..

  Tüm Yazıları
 • Nilüfer Altunkaya

  İzmir'de 15 Temmuz, Nerdesin Tom Cruise ve Saat Kulesi?

  Yazın verdiği bir boş vermişlikle biraz gündem dışı takılmaya başlamıştık. Kimimiz tatilde, kimimiz aile büyüklerinin yanında, kimimiz evinde, işinde gücünde, ülkenin ve dünyanın üzerimizde yarattığı çaresizlik hissinden arınmaya çalışıyorduk. Buna d..

  Tüm Yazıları
 • Orçun Masatçı

  Siz yanmayın!

  Üstüne bir şeyler yazmasam olmazdı. "Yanık" İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konan belki de bu sezonun en iyi oyunu. Metin sizde derin izler bırakmanın yanında çok iyi bir matematikle kurgulanmış ve sürükleyiciliğini de bu denkleme..

  Tüm Yazıları
 • Ozan Yeşiltepe

  'İzmir'de neden patlama olmuyor' demek...

  Uzun bir süredir yazamıyorum Ameliyat, cenaze, nişan derken yılı bitirdim... Hazır bu mendebur yıl bitiyor, yeni yıl yaklaşıyor, ilk yazımı da yeni yıla saklayayım diye düşünmüştüm... Ümit'in, "yazmıyorsun" sitemlerini ustaca bert..

  Tüm Yazıları
 • Özer Akdemir

  Ayıyla yatağa girmek

  “Bu konu çok hayati. Bu konu İzmir için çok önemli. Tüm İzmirli hemşerilerimin sadece Efemçukuruna değil, sadece enfes üzüme değil, kentine, suyuna, ülkesine sahip çıkması gerek. Konu bu kadar önemlidir. İnsanımı korumak için, ülkemin suyunu, havasın..

  Tüm Yazıları
 • Ramis Sağlam

  Erdal'ı çoğaltmak...

  Günler "Asmayalım da besleyelim mi" denilen günler... Günler, 12 Eylül faşizminin en kanlı, en ağır günleri... Herkesin herkese ihbarcı mı diye baktığı, düne kadar mahallenin devrimci abilerinin, ablalarının "anarşist" ilan edi..

  Tüm Yazıları
 • Sercan Leylek

  Kısa film: Zemheri

  Onlar 3 yılı aşkın süredir aramızdalar. Hem birbirine çok benzer, hem de parmak izi gibi her biri diğerinden farklı olan hikâyeleriyle sokaklarımızda dolaşıyorlar. Çoğumuz için onlar göze görünmez, hayalet timsali... Ne gerçekten ölü, ne de bu dünyay..

  Tüm Yazıları

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara

Dikey