Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın geçen Şubat ayında kamuoyunun gündemine getirdiği, yerel ve ulusal basında yayınlanan haberlerle büyük tepki çeken yıkım kararı, caminin tescil edilmesi ile birlikte uygulanmayacak.

İlçenin ayakta kalan çok az sayıdaki simge tarihi yapıları arasında yer alan 130 yıllık cami, bu tescilin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmeyi bekliyor.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden kendilerine ulaşan karardan büyük sevinç duyduklarını ifade eden Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, ibadete kapatılan caminin tarihi özelliğinin korunarak güçlendirilmesini istediklerini, bu yöndeki görüşlerini Şubat ayında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini söyledi.

ŞİMDİ GÖREV BAKANLIKTA

Yunan işgaline, yaşanan acılara, mübadele dönemine tanıklık eden caminin yıkılmasını tek bir Karaburunlu’nun bile kabul etmediğini vurgulayan Başkan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Osmanlı mimarisinin en özgün örneklerinden biri olan camimizi adeta biblo gibi korumamız ve ibadete açık tutmamız gerekiyor. Dış duvarlarında ve 1958 yılında inşa edilen minaresinde depremler sonrasında oluşan çatlakların onarılabilecek düzeyde olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada Karaburun Belediyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy’dan ricamız şu: İlçemizin bu kültür varlığını koruyarak yeniden ibadete açacak restorasyon projesini Bakanlığımız hazırlasın. Karaburun Belediyesi olarak biz de bu projeye her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Gerekirse halkımızla imece usülü el ele vererek bu projenin maliyetini karşılarız.”

Bozköy Köyü’nün meydanında yer alan ve 1891 yılında ibadete açılan cami, kırma çatısı ve çinilerle bezeli mihrabı ile Karaburun’un en bilinen simge tarihi yapıları arasında yer alıyor.