'Kemeraltı Yayalaştırma Projesi eksiklikleri giderilerek devam ettirilmeli'

Yaya Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni Kemeraltı yayalaştırma projesi ile ilgili uyararak, projenin olumlu olduğunu ancak eksikliklerinin giderilmesini talep etti.

ULAŞIM 30.07.2018, 14:44 31.07.2018, 14:22
'Kemeraltı Yayalaştırma Projesi eksiklikleri giderilerek devam ettirilmeli'

ASYA YAŞARİKİZ / İZ GAZETE - Yaya Derneği tarafından yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirlilerin Tarih İle İlişkisini Güçlendirme Projesi kapsamında 15 Temmuz 2018 tarihinde başlattığı Kemeraltı Yayalaştırma Projesi’ni, 1988 tarihli Avrupa Yaya Hakları Bildirgesi’nde yazılı olan yaya haklarının gündeme gelmesi ve İzmir’in tarihi kent merkezindeki önemli bir yaya alanının daha da genişleyip iyi hale getirilmesi açısından bir fırsat olarak görüldüğü ifade edildi.

EKSİKLER GİDERİLSİN

Bunun yanı sıra bu projenin, eksikliklerinin tamamlanması, yanlışlıklarının giderilmesi ve geliştirilip eksiksiz bir şekilde devam ettirilmesi talep edildi.

Yayalaştırma projenin bölgeye sadece araç girmemesi olarak bakılmaması, yayaların konforunun sağlanması da belirtildi. Dernek bu bağlamda Büyükşehirden şu geliştirmelerin yapılmasını talep etti;

-Yapılan uygulamalar gerçek ve tam bir yayalaştırma projesi haline getirilmelidir:

Yapılan uygulamanın tümü, değişik cadde ve sokaklara yerleştirilmiş 24 adet elektronik bariyerin belirli saatlerde açılıp kapanması ile ilgili olup; yaya bölgesi olarak ilan edilen alanda genel tuvaletler, aydınlatma, sağlık, esenlik ve güvenlik açısından yayaları rahatlatacak yeni bir uygulamaya rastlanmamıştır.

YAYA ALANLARI OTOMOBİLLERİN İŞGALİNDE

-Uygulamaya konulan proje, yakın çevredeki diğer yaya alanlar ile ilişkilendirilmelidir:

Ziyaretçilerin alana kolaylıkla ulaşabilmeleri için yaya geçişleri ve yaya yolları proje dâhilinde irdelenmeli ve gerekli fiziksel düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. Ancak bölgede yer alan yaya alanları dahi otomobillerin işgali altındadır.

-Proje uygulamasında taraflar arası ikna, uzlaşma, katılım ve işbirliği süreçlerine önem verilmelidir:

Proje her ne kadar doğru bir adım olsa da, önemli sayıdaki esnafın desteği alınmamıştır. Özellikle bu tür projelerde, uygulamalardan etkilenecek kişilerin desteğini almak, projenin uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.

FİZİKSEL ÖNLEMLER ALINSIN

-Proje uygulamasında Kemeraltı’nın kendine özgü bölgesel özelliklerinin dikkate alınmalıdır:

Büyükşehir Belediyesi’nce halen hazırlanmakta olan Kemeraltı Lojistik Planı ve İzmir Lojistik Ana Planı ile ilişkilendirilmediği belirlenmiştir. Bölgede yer alan lojistik faaliyetler özenle incelenmeli ve bu faaliyetlerin aksamaması için çözüm önerileri geliştirilmelidir.

-Proje uygulamasında, proje alanının yakın çevresinde oluşan sorunlar dikkate alınmalıdır:

Yaya alanı dışındaki araç trafiğine açık cadde ve sokaklarda mal indirme ve bindirmek için yeterli park alanları yapılmadığı için hem bariyerlerin önü hem de çoğu cadde ve sokak park eden araçlar nedeniyle tıkanmaktadır. Bu nedenle bu noktalarda denetimler sıklaştırılmalı ve gerekli fiziksel önlemler alınmalıdır.

-Yaya güvenliğini tehdit eden motosikletlerle ilgili gerekli önlemler alınmalıdır.

-Proje ile ilgili bir kriz planının hazırlanması sağlanmalıdır:

Bariyerlerin tek bir enerji kaynağına bağlı olması nedeniyle elektriğin kesik olduğu gün ve saatlerde bariyerler çalışmamaktadır. Bu ve benzer durumlara hazırlıklı olmak için bölge özelinde bir kriz yönetim planı hazırlanmalıdır.

-İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin proje alanındaki diğer çalışmaları, projenin başarısı açısından dikkate alınmalıdır:

İzmir-Tarih, İzmirlilerin Tarih İle İlişkisini Geliştirme Projesi kapsamında yapıldığı söylenen 4,5 kilometrelik kuşaklama hattı inşaatının hem içinde bulunduğumuz günlerde hem de gelecekte bu projeye vereceği olası zararların dikkate alınması, iki proje uygulaması arasındaki ilişkileri esas alan bir uyum programının hazırlanması ve olası zararlarla ilgili olarak ayrı bir risk planının düzenlenmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?