İstanbul'da Gazze için düzenlenen ve "Şehitlere rahmet, Filistin'e destek, İsrail'e lanet" adı verilen yürüyüş sonrasında “Kelime-i Tevhid’ bayrağı taşıyan İsmail Aydemir'e yumruk atan Ege A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tevhid bayrağı açan Aydemir'e herhangi bir işlem uygulanmaması ise tartışmalara sebep oldu.

İzmir Barosu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yıllardır aynı hedef doğrultusunda, ısrarla gericileri koruyan ve kollayan, ülkede şeriat düzenini egemen kılmayı amaçlayan güçlerin bilmesi ve anlaması gereken gerçek şudur, başaramayacaksınız" ifadelerini kullandı. 

Yaşasın laik Türkiye

Baro'dan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

20 yıla yakın bir süre, toplumu ve devlet yönetimini islami esaslara göre şekillendirme yolunda gerici bir cemaatle beraber yürüyen siyasal iktidar, kendi yarattığı gücün hedefi olduğu 15 Temmuz darbe kalkışmasının hemen ardından, devletin tüm kadrolarını yeni cemaatler ve tarikatler arasında paylaştırdı.

ÇEDES Projesi ile okullara "manevi danışman" adı altında vaizler ve imamlar atandı, çıkarılan tebliğle ortaöğretim kurumlarında din derslerinin sayısı arttırıldı. 

Çok yakın bir zamanda, Milli Eğitim Bakanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden; "Sizin cemaat, tarikat dediklerinize biz STK diyoruz." diyerek bu yapılarla imzalanan protokolleri savundu ve onlara teşekkür etti. 

Dün ise İstanbul'da, Filistin halkına destek bahanesiyle düzenlenen yürüyüşte,  hilafet çağrısı içeren pankartlar ve yeşil bayrak açıldı. Buna tepki gösteren bir üniversite öğrencisi tutuklandı, anayasada ifadesini bulan laik cumhuriyete başkaldıran zihniyetin temsilcileri hakkında hiçbir işlem yapılmadı. 

Yıllardır aynı hedef doğrultusunda, ısrarla gericileri koruyan ve kollayan, ülkede şeriat düzenini egemen kılmayı amaçlayan güçlerin bilmesi ve anlaması gereken gerçek şudur:

BAŞARAMAYACAKSINIZ!

Cumhuriyeti ve cumhuriyet değerlerini savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. 

Yaşasın Laik Cumhuriyet!
Yaşasın Laik Türkiye!