Amerika'da bir cips üreticisi, sosyal medyadan "Meydan okuma" akımı başlatarak tüketicilerin acı biberli cipsi yiyerek videolar paylaşmasını istedi. 14 yaşındaki Harris Wolobah'da bu akıma uydu ancak cipsi yedikten sonra hayatını kaybetti. Bu ani ölümün asıl nedeni otopsi raporuyla ortaya çıktı.

Massachusetts eyaletinde, geçen yıl sosyal medyada gördüğü "baharatlı tortilla cips yeme meydan okuması"na katılan ve ani bir şekilde yaşamını yitiren 10'uncu sınıf öğrencisi Harris Wolobah'ın otopsi raporuna ulaşıldı. Rapora göre, Paqui firmasının ürettiği çok baharatlı cipsi yedikten kısa bir süre sonra rahatsızlanan çocuk, "Yüksek seviyede tüketilen kapsaisin (acı biberlerin aktif bileşeni) sonucu oluşan ani kalp durması" sonucu hayatını kaybetti. Talihsiz çocukta kalp büyümesi ve kalp kası bandı rahatsızlığının da bulunduğu öğrenildi.

Cips üreticisi, sosyal medya üzerinden başlattığı "Meydan okuma"da, tüketicilerden dünyanın en acı iki biberinden elde edilen ürünü yerken çektikleri videoları paylaşmasını ve ürünü tükettikten sonra su içmemesini istemişti. ABD genelinde yaygın olan bu akıma katılan onlarca çocuk, hastaneye kaldırılmıştı. Son derece acı olan bu ürüne karşı çocuk ve gençlere uyarılarda bulunuluyor.

Kaynak: AA