Vahdettin Köşkü'nde Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yapılan programda konuşan Erdoğan, sigara karşıtı mücadelenin önemine dikkat çekti. Erdoğan, "Tütün endüstrisinin çocuklarımız başta olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerini hedef aldığını görüyoruz. Sigaranın bütün bu zararlarına rağmen tütün endüstrisi her yıl yedi yüz milyar dolar kazanç sağlamaya devam ediyor" dedi.

Her yıl 85 bin kişi ölüyor

Erdoğan, Türkiye'de her yıl 85 bin insanın sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. "Dünyada her gün 20 bin kişi sigaradan kaynaklanan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor" diyen Erdoğan, sigaraya karşı hem kendisinin hem de hükümetin yıllarca mücadele ettiğini ifade etti.

İngiliz modeli sinyali

Cumhurbaşkanı, İspanyol bir öğrencinin ülkesindeki tütün mamulleri ile ilgili düzenlemelerden bahsetmesinin ardından, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'den bu kanun metnini isteyeceğini söyledi. Erdoğan, ayrıca İngiltere modeline dikkat çekerek, "2009'dan sonra doğanların hayat boyu sigaraya erişimini yasaklayan yasa ile ilgili Birleşik Krallık'la iletişime geçebiliriz" dedi.

Sigara fabrikaları kapatılacak mı?

Toplantıda 9 yaşındaki Nilay Akman'ın "Sigara fabrikalarını kaldırabilir miyiz?" sorusuna Erdoğan, "Olabilir" diyerek yanıt verdi.
Erdoğan, geçmişte alınan sigara karşıtı kararlara atıfta bulunarak, "Kapalı mekanlarda sigara içme yasağından para cezalarının arttırılmasına ve yüksek vergi uygulamasına kadar önemli adımlar attık. Elektronik sigaralarla mücadeleye de devam ediyoruz" dedi.

Kaynak: Sputnik