CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın AKP İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği etkinlikte Cumhur ittifakının kadın adayları için destek istemesine tepki gösterdi. Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:

BM'de şov yaptı, İzmir'de çark etti

“Birleşmiş Milletler’de geçen hafta çok önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 68. Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen de Aile Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş katıldı. Göktaş, burada yaptığı konuşmada Türkiye’deki kadınlar için fırsat eşitliği politikalarını hayata geçirme sözü verdi. Bakan, ayağının tozuyla geldiği İzmir’de gördük ki; tüm bu konuşmalar birer şovdan ibaretmiş. Çünkü Göktaş, İzmir’de AKP İl Başkanlığı’nın kapısından girdi, Cumhur İttifakının adayları için destek isteyip, kentten ayrıldı.

Siyasi ayrımcılık yapıldı

Göktaş, CHP’nin İzmir 9 ilçesinde gösterdiği kadın adayları görmezden geldi. Sadece CHP’li adaylardeğil, diğer tüm partilerin kadın adayları ile bağımsız kadın adayları görmezden geldi. Mahallelerinde tek başına mücadele veren kadın muhtar adaylarımızı, yerel yönetimlerde eşit temsil hakkı için sokak sokak gezen kadın adaylarımızı görmezden geldi. Bu kentte fırsat eşitliğini sağlamak için siyaset yapmak isteyen tüm kadın adaylarımız, tüm kadın siyasetçilerimiz Bakan tarafından görmezden gelindi. Bakan bu tavrıyla açıkça kadın adaylar arasında siyasi ayrımcılık yapmıştır. New York’ta süslü kelimelerle şov yapan Aile Bakanı, İzmir’e gelince, özüne dönüp, partizan tutumuyla fırsat eşitsizliğini daha da derinleştirmiştir. Unutulmamalıdır ki; kadınların fırsat eşitliği mücadelesi her türlü siyasetin üzerindedir, Bakanın bu ayrımcı tutumunu reddediyorum, kınıyorum.

Kadın cinayetlerinde sessiz kaldı

Birleşmiş Milletler Oturumunun en önemli gündem maddesi kadınlara yönelik şiddetti. Bakan Mahinur Göktaş, BM oturumunda “kadın cinayetlerine sıfır tolerans” sözü verdi. Ancak Türkiye’de en fazla kadın cinayetinin işlendiği il olan İzmir’e gelince, sus pus oldu. Kadın cinayetlerini görmezden geldi.

İşine gelince kadın hakları aktivisti

Özgeçmişinde sayfa sayfa Brüksel Parlamentosu’nda fırsat eşitliği ve kadına yönelik şiddetle ilgili çalışmalarını anlatan Mahinur Göktaş, Brüksel’de gidince kadın hakları aktivisti kesiliyor, New York’ta kadın hakları için adeta şov yapıyor; ama Türkiye sınırından adım atar atmaz AKP’nin kadınlara uyguladığı ayrımcı ve eşitsiz uygulamaların en büyük savunucusu haline geliyor. Suskunluğuyla şiddeti körükleyip, konuşmalarıyla ayrımcılığı derinleştiriyor.

Kadınlara ayrılan bütçe AKP'ye gidiyor

Türkiye’de her gün kadınlar öldürülürken Aile Bakanının, şiddete karşı politikaları hayata geçirmek yerine sahada AKP için seçim çalışması yapması kabul edilemez. Kadınlar yoksullukla, istihdamda eşitsizlikle, şiddetle mücadele ederken, Aile Bakanı yerinde yok! İzmir’de AKP için seçim çalışması yapan Bakan, bunun için Aile Bakanlığı’nın personelini çalıştırıyor, Bakanlık aracını kullanıyor, Bakanlık bütçesini harcıyor. Yani kadınların bütçesini kadınlara değil, AKP’nin seçim çalışmalarına heba ediyor." dedi.

İstifa çağrısı

Kadınlar için ayrılan bütçeyi, kadınlar yerine bir partinin seçim kampanyasına harcanmasını, kadın erkek fırsat eşitsizliğinin ayrımcı söylemlerle daha da derinleştirilmesini, kadına yönelik şiddete karşı sessiz kalınmasını kabul etmiyorum. Her alanda fırsat eşitliğinin sağlanması için Aile Bakanını yaptığı ayrımcı uygulamalar nedeniyle istifa etmeye davet ediyorum. 

Editör: Tuğkan Üsküp