Oniki parmak bağırsağı tıkalı doğan bebek sağlığına kavuştu

Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Çiftçi, yaklaşık 10 bin canlı doğumda bir görülen ''Duodenal Atrezi (oniki parmak bağırsağının doğuştan tıkalı olması ve tam gelişememesi)'' tanısı konulan yenidoğan bebeğin ameliyatını gerçekleştirdi.

SAĞLIK 10.10.2017, 10:29
Oniki parmak bağırsağı tıkalı doğan bebek sağlığına kavuştu

Balıkesir'de yaşayan bir ailenin doğacak bebeklerinde, anne karnında iken ''Duodenal Atrezi (oniki parmak bağırsağının doğuştan tıkalı olması ve tam gelişememesidir)'' şüphesi ortaya çıktı. Aile doğacak bebeklerinin hem prematüre olmasından hem de ameliyata ihtiyacı olabileceğinden tam teşekküllü ve çocuk cerrahisi olan bir hastane araştırmaya başladılar. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve çocuk cerrahisi bölümü bulunan Özel Ege Şehir Hastanesini tercih eden aile,başarılı geçen ameliyat sonrasında, bebekleriyle,mutlu bir şekilde hastaneden ayrıldılar.

Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op Dr. Ali Çiftçi, gerçekleştirilen ameliyat hakkında şunları söyledi: "Yaklaşık 10 bin canlı doğumda bir görülen bu nadir hastalık, ameliyat edilmediği takdirde yüzde yüz; düşük doğum ağırlıklı, prematüre bebeklerde ise ameliyat olmalarına rağmen yüksek oranda ölümle sonuçlanmaktadır. Ameliyatta, bebeğin hem oniki parmak bağırsağının doğuştan tıkalı olduğunu hem de ince barsakların karın içine ters yerleştiğini saptadık. Yapılan ameliyatta bir nevi by-pass işlemi yapılarak bağırsak devamlılığı sağlanarak tıkanıklık giderildi. Aynı zamanda ters yerleşmiş ince bağırsakları da düzelterek ameliyatı bitirdik. Ameliyattan 5-7 gün sonra yeni oluşturulan yolda kaçak olup olmadığını görmek için ilaçlı film çekerek süreci takip ettik. Bağırsaklar normal çalışana kadar (bu süre 2-3 haftayı bulabilir) bebek ağız yoluyla beslenmedi, damar içi beslenme sıvılarına devam ettik. Bebek kusmadan rahatça yemek yiyebilir hale gelip, kilo alımı başladıktan sonra bebeğimizi taburcu ettik.''

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?