İlaç fiyatlarına yüzde 12’lik zam yapıldı

Sağlık Bakanlığı, dün itibariyle ilaç fiyatlarına yüzde 12,9 oranında zam yapıldığını açıkladı.

SAĞLIK 20.02.2020, 09:08
İlaç fiyatlarına yüzde 12’lik zam yapıldı

TUĞÇE KAŞ / İZ GAZETE - Yürürlüğe giren zammın gerekçesi olarak Euro kurundaki artış gösterildi.

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde yeniden değerlemeyle birlikte dün itibariyele yüzde 12,9 oranında zam geldi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ilaç fiyatlarında Euro kurundaki artış gerekçe gösterildi. Ayrıca Bakanlığın yaptığı açıklama içerisinde, ‘Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır.’ ifadeleri de dikkat çekti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatih Sürenkök, “Türkiye ilaç tüketen halk ve bunun temel olarakta yüzde 80’i SGK üzerinden yazılan ilaçlar. Türkiye’deki ilaç piyasasının önemli bir kısmı dışa bağımlıdır. Döviz fiyatlarındaki yükselmeler fiyatları da etkilemektedir. Yapılan yüzde 12’lik zam emekliye, işçiye ve memura verilen zammın üzerinde bir zamdır. Bir yıl içerisinde yapılan zam değildir. Haziran ya da Temmuz ayında yeni bir zam kapıda olacaktır.” dedi.

SEKTÖR TİCARİLEŞİYOR

Yaşanılan son ekonomik politikalardan bağımsız düşünülmemesi gerektiğini belirten İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Lütfi Çam’da şu açıklamada bulundu: “Ülke genelinde mevcut bir kriz var. İlaçların dolar endeksli ilaçların çoğunun temininde sıkıntılar yaşandığı biliniyor. Ülkedeki ekonomik uygulanan politikalardan bağımsız bir durum değil. İlaçlara yapılan zam yapılması kimse için sürpriz değildir diye düşünüyorum. Sağlık sektörü giderek ticarileşiyor. Özellikle üniversite hastaneleri batma durumunda ve birçoğunda bundan dolayı hekimler iş bırakıyor. Yükselen dövizle birlikte dışa bağımlı bir ilaç endüstrisinin nasibini almaması mümkün değil.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Erken seçim mi, yoksa 2023 mü?