BAU Global’den Özbekistan’a sağlık yatırımı

BAU Global ile Özbekistan arasında sağlık köprüsü kuruldu.

SAĞLIK 21.02.2020, 15:37
BAU Global’den Özbekistan’a sağlık yatırımı

Türkiye’de bulunan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve beraberindeki heyet ile bir araya gelen BAU Global Başkanı Enver Yücel, BAU Global bünyesinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te açılacak yeni tıp fakültesi için anlaşma imzaladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Sağlık Bakanı ve Dünya Sağlık Örgütü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Alisher Shodmonov ve beraberindeki heyet, BAU Global Başkanı Enver Yücel ile bir araya geldi. Toplantıda, başkent Taşkent’te Tıp Fakültesi açılması konusunda anlaşmaya varıldı, hazırlanan protokolle imzalar atıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Enver Yücel: “Eğitim yatırımı ve sağlık yatırımı yapmak istediğimiz konusunda Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın da katılımıyla çok özel bir toplantı gerçekleştirdik. Ben de eğitim yatırımını, üniversite yatırımını yapabileceğimi, yapmak istediğimi, dünya üzerinde 7 ülkede üniversitem olduğunu, 200 bine yakın öğrenciye hizmet verdiğimi, eğitim tecrübemizin 52 yıl olduğunu kendisiyle paylaştım. Özbekistan’da başlangıçta Taşkent olmak üzere üniversite ve anaokulundan liseye kadar programlar yapmak istediğimi, bunu da yerel ortaklarla yapmak istediğimi kendilerine bahsettim. O da konuyu bildiğini, bu konuda her türlü desteği ve yardımı yapabileceğini, kapılarının bizlere açık olduğunu söyledi.” dedi.

TIP FAKÜLTESİNİN ARDINDAN ORTAOKUL, LİSE VE ÜNİVERSİTE DE GELECEK

Tıp Fakültesi’nin yalnızca başlangıç olduğunu söyleyen Yücel: “Şimdi de Özbekistan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Alişer Şadmanov ile bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Taşkent’teki yerel partnerlerimizle birlikte yapabileceğimiz ortaokul, lise ve üniversite eğitim binalarını en kısa sürede yapacağız. Öncelikle Tıp Fakültesinden başlamak istiyoruz.” dedi. Öte yandan lisansların alınması ve akreditasyonların hazırlanması süreciyle ilgili olarak Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, bakanlara talimat verdi. Tıp fakültesinin açılmasının ardından üniversitenin büyüyeceği ve diğer fakültelerin de açılmasının planlandığı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
18°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?