Bahar nezlesine dikkat

BAHAR aylarının gelmesiyle birlikte, bahar ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit şikayetlerinde artış yaşanıyor. Özellikle polene karşı alerjisi olanların bu dönemde yaşam kalitesi düşüyor.

SAĞLIK 31.03.2016, 14:51 31.03.2016, 15:05
Bahar nezlesine dikkat

Doğadaki yabani ot, ağaç ve çimen gibi polen üreten bitkilerin neden olduğu bahar nezlesi, toplumun yaklaşık yüzde 10-15'ini etkiliyor. Polenler ilkbahar aylarında atmosfere yoğun olarak salındığı için hastaların büyük çoğunluğu olumsuz etkileniyor. Uzmanlar, polene karşı hassasiyeti olan kişilerin mecbur kalmadıkça doğaya ve açık alanlara çıkmamasını öneriyor.

İzmir Üniversitesi Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ünsel, bahar nezlesinin nezle ile benzer belirtiler gösterdiğini belirterek, "Polen alerjisi olan hastalar bahar ve yaz döneminde çok sık hapşırık, şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, gözlerde sulanma, kulak ve boğazda kaşıntı gibi sorunlar yaşıyor. Bu hastaların yaklaşık 3'te 1'inde tedavi olmadıkları takdirde alerjik astım gelişebilir. Alerjik nezle belirtileri ile birlikte göğüste hırıltı ve sıkışma, öksürük, nefes darlığı olabilir. Bu yakınmalar genellikle gece veya sabahın erken saatlerinde artış göstermektedir. Nezle ile karıştırılan belirtiler, alerji ilacı içeren nezle ve grip ilaçları ile baskılanabilir. Bu durum tanı karmaşasına yol açarak tedavinin gecikmesine neden olur" dedi.

Hastaların bu dönemde polenlere maruz kaldıklarını belirten Doç. Dr. Mehmet Ünsel, "Bu polenler hastanın burnuna, gözüne ve solunum yoluna giderek alerjik nezleye ve alerjik astıma neden olurlar. Polenlerden tamamen kaçınmak mümkün değildir. Ancak alınacak korunma tedbirleri ile polenlere maruziyet en aza indirilir. Şikayetler polen sezonunu sona ermesiyle tamamen ortadan kalkar" diye konuştu.

PİKNİK İÇİN 2 KERE DÜŞÜNÜN

Polenlerden korunmak için bahar aylarında doğadan uzak durulmasını öneren Ünsel, "Özellikle bahar aylarında piknik yapmaktan kaçının, çünkü polenler doğada daha fazla bulunur. Açık havada spor yapmayın. Sabaha karşı ve gün batımında pencerelerinizi kapalı tutun. Polenler özellikle güneş doğarken uçuşmaya başlarlar. Mecbur kalmadıkça bahçenizde veya ev dışında çalışmaktan kaçının. Günlük giydiğiniz elbiseleri uyuduğunuz odadan farklı bir yerde çıkarın. Polenlerin saçlarınızda kalmasını önlemek için yatmadan önce saçlarınızı mutlaka yıkayın" dedi.

TEDAVİ EDİLEBİLİR

Polenlerden tam anlamıyla korunmanın mümkün olmadığını ifade eden Doç. Dr. Mehmet Ünsel, "Bazı insanların bir bitkiye, bazı insanların birden fazla bitki polenine alerjisi olur. Alerji testinin mutlaka yapılmasını öneriyoruz. Bahar nezlesi yaşayanların yaşam standardı düşüyor. Hastalık genellikle yavaş yavaş başlar. Hastalığın süresi tedavi edilmediği sürece uzayabilir. Yıllar geçtikçe aylara ve tüm yıla yayılabilir. Tanı ne kadar erken olursa tedavisi o kadar kolay olur. Yapılan tetkiklerle hastaya neye karşı alerjisi olduğunu ve nasıl korunacağını anlatıyoruz. Tedavi yapılmadığı takdirde yeni alerjiler gelişebilir ve mevcut durum daha da ilerleyebilir" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?