Tunç Soyer'den Kaz Dağları'ndaki mücadeleye destek mesajı!

Çanakkale’nin Kirazlı bölgesinde altın madeni için 195  bin ağacın kesilmesinin ortaya çıkmasıyla birlikte kamuoyu ve siyasilerin tepkisi gün geçtikçe büyüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer, Kaz Dağları’nda yaşanılan orman katliamına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

POLİTİKA 05.08.2019, 16:17 06.08.2019, 09:19
Tunç Soyer'den Kaz Dağları'ndaki mücadeleye destek mesajı!

İZ GAZETE- Geçtiğimiz günlerde Kanadalı Alamos Gold şirketinin Kaz Dağları’nda yürüttüğü altın madeni projesinin ve doğada yarattığı tahribatın ortaya çıkmasıyla bölge halkı, sivil toplum örgütleri ve siyasiler tepkilerini gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de gerçekleşen bu orman katliamına sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla tepki gösterdi. Yüreği doğa için atan dostlarım diyen Başkan Soyer, “Öncelikle bugün Kazdağları’nı korumak, geçmişimize ve geleceğimize ve geleceğe sahip çıkmak için orada bulunan tüm dostlara selam ve saygılarımı iletiyorum. Biz siyasetle uğraşanlar birçok icraat yapabiliriz. Yol,köprü,bina inşa edebiliriz ama tek bir avuç toprak yapamayız. Hele ki, Kazdağları gibi değerli bir varlığın yerine başka hiçbir şeyi koyamayız. Bize birlikte yaşamayı öğreten doğaya sahip çıkmak, aslen kendimize sahip çıkmaktır. Onu korumak ise en temel görevimizdir.

Dostlarım , ölümsüzlüğün yegane yolu, geçmişten devraldıklarımızı çoğaltarak geleceğe taşımaktır. Bu nedenle, Kazdağları’nı sarıp sarmalamak için büyüyen bu insanlık mücadelesinin destekçisi olduğumu belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Kaz Dağları’nda yaşanılan altın madeni projesine karşı tepkiler büyüyor. Çevre katliamının gerçekleştiği ormanlık arazinin, Kanadalı Alamos Gold şirketinin yürüttüğü altın madeni projesi, olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. 45 bin ağaç kesileceğini belirten ÇED, Kanadalı şirketin 195 bin ağacı kestiğini açıkladı. Tema Vakfı tarafından ortaya çıkarılan görüntüler tartışmaları da beraberinde getirdi. Türkiye’deki birçok siyasetçi ve bürokratlar Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına daha fazla izin vermeyecekleri açıklamasında bulundu. Bölge halkı ve çevre illerden vatandaşlar ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ tutmaya devam ediyor.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?