Sındır'dan Anayasa çıkışı

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un yeni Anayasa çalışmalarında “Atatürk ideolojisine atıfta bulunan maddelerin çıkarılacağı” ifadesini sert sözlerle eleştirdi.

POLİTİKA 15.06.2016, 14:58 15.06.2016, 14:58
Sındır'dan Anayasa çıkışı

Atatürk’ün ülkemizin kurucusu ve milletimizin birliğinin mayası olduğunu ifade eden Sındır; “İktidar çevrelerinin, cumhuriyetimizin değerleri ve ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal’le ilgili gizli gündemleri olduğunu bir kere daha üzülerek görüyoruz. Şimdi de birisi çıkıyor yeni Anayasada Atatürk’ü çıkaracağız diye açıklamada bulunuyor. Sizin işiniz yok mu kardeşim. Memleketin, çözüm bekleyen yığınla sorunu varken sizin derdiniz ne Atatürk’le? Bu milletin gönlünde taht kurmuş, bağımsız ve özgür bir ülke yaratmış Mustafa Kemal Atatürk’ten alıp veremediğiniz ne? Şimdi çıkmış birisi yok efendim yeni Anayasa’da Atatürk ideolojisini çıkaracağız diye akla zarar açıklamalar yapıyor. Sen kimsin? Değil sen senin ağababaların koparamadı Atatürk’ü milletimizin aklından ve gönlünden” dedi.

MİLLETİMİZİN SABRINI ZORLAMAYIN!

Bu iktidarın başından beri ikiyüzlü politikalarla milletimizi aldattığını belirten Genel Sekreter Sındır şöyle dedi: “Yeni Anayasada Mustafa Kemal Atatürk ideolojisine atıfta bulunan yerlerin çıkarmak istiyorlar. Çok değil daha kısa bir süre önce de Meclis Başkanı da laikliğin çıkarılmasını önermişti. Yine aynı Meclis Başkanı Milletvekillerine gönderdiği iftar davetinde, Meclis yazışmalarında matbu olan ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ibaresini çıkarmıştır. Bu tür söylem ve eylemler milletimizin değerleriyle bağdaşmaz. Ülkemizin kuruluş ayarları ile, milletimizin birliği ve kaderi ile oynamayın. Bu söylem ve politikaların sonunda, sizin de altında kalacağınız koca bir enkaz çıkarırsınız ortaya. Düşmanların yapamadığı kötülükleri bu memlekete yaşatmayın, milletimizin sabrını zorlamayın!”

SÖZDE DEĞİL ÖZDE MİLLİ OLUN!

Yeni Anayasa çalışmalarının Güney Afrika ve İzlanda modellerinden ilham alınarak hazırlanacağı ifadesini anımsatan Sındır, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Söze geldi mi bunlardan millisi yok! Ama uygulamada ne milli politikaları var ne de yerli duruşları. Sözde değil özde milli olun. İlham alacaksanız 78 milyon yurttaşımızın kardeşliğinden, birliğinden, tarihinden alın. Bizlere bağımsız bir ülkenin yurttaşı olma gururunu veren, ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı, ezanın susmadığı özgür bir ülke bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ü milletimizin gönlünden çıkaramazsınız. Ne Atatürk’ten ne parlamenter demokrasiden ne de ülkemizin laik ve üniter sisteminden vazgeçeriz. Bunun için de milletimizle birlikte sonuna kadar mücadele ederiz.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?