“Seccadem beni özler mi?” Meclis gündeminde

Kılıç, gazetemiz muhabirlerinden Gülsen Candemir'in gündeme taşıdığı 'Seccadem beni özler mi? konferansıyla ilgili hazırladığı haber üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

POLİTİKA 11.12.2019, 10:31 11.12.2019, 12:19
“Seccadem beni özler mi?” Meclis gündeminde

Çiğli İlçesi’ne bağlı Egekent Mahallesi’nde bulunan Çiğli Akiş Öğütçü Ortaokulu'nda “Seccadem beni özler mi?” adlı namaz konferansı düzenlendiğini belirten Sevda Erdan Kılıç, konferansa ilahiyatçı-yazar Mikail Okumuş'un konuşmacı olarak katıldığını bildirdi.

'OKULLAR BİLİMSEL BİLGİ ÖĞRETMELİ'

CHP’li Kılıç, okul müdürünün yasal yönetmelikleri ihlal ettiğini belirterek, okulların görevinin çocuklara bilimsel bilgiyi öğretmek olduğunu, kim olduğu bilinmeyen kişilerin istediğini anlattığı konferanslar düzenlemek olmadığını ifade etti.Sevda Erdan Kılıç, konferansın okul müdürlüğünce planlandığına ancak bir cemaat veya tarikat üzerinden yapılmaya çalışıldığına dikkati çekti.

'KATILIM İÇİN DAYATMA YAPILMIŞTIR'

Konferanstan, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri ile mülki amirliğin haberinin olup olmadığını soran Kılıç, okul müdürünün, “katılımı zorunlu tutmadık, isteyen gelir” dediğini ancak, etkinliğin öğlen arasına konularak dayatma yapıldığını hatta, diğer okul müdürlerinin de davet edildiğini kaydetti.CHP İzmir Milletvekili Kılıç, “Bu tür etkinlikleri düzenleyen idarecilerin tek amacı vardır, o da görevde yükselmek için mevcut siyasal iktidara yaranmak, onun gözüne girmek için çabalamaktır. Okul müdürlüğünden şube müdürlüğüne, oradan da önce ilçe, sonra il milli eğitim müdürlüğü görevine gelmek isteyenler bu yöntemleri denemektedir.” dedi.Çocukların okulda olduğu bir saatte yapılan bu etkinliğin dayatma olduğunu kaydeden Kılıç, “Okul müdürünün 'dayatma yok' sözü gerçeği yansıtmıyor. Bu etkinlik öğrenci ve velilere bir dayatmadır. Çünkü, konferans duyurusuna, okulun internet sayfasında da yer verildiği görülüyor. İlahiyatçı yazarın kitapları da okula getirilerek öğrencilere dağıtılması sağlanıyor.” ifadesini kullandı.

'KİMSEYİ KANDIRMAYIN'

Sevda Erdan Kılıç,“Okul müdürü, ‘bunu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin planlaması olarak düzenlediklerini ve öğrencileri de gönüllülük esasına dayalı olarak konferansa alacaklarını’ belirtmiştir. 10-12 yaşındaki bir çocuğun velisinin onayıyla zorunlu bir eğitime gittiği okulda gönüllülük esası aranabilir mi? Aranmaz. O yüzden hep bu tür konferanslarda dediğiniz ‘gönüllülük esası arıyoruz’ kriterini bir kenara bırakın ve de kimseyi kandırmayın. Okul müdürünün böyle bir konferansı, sıralı idari amirlerinin haberi olmadan nasıl düzenleyebildiğini de anlamış değilim doğrusu. Her müdür kafasına göre istediği zaman, istediği yerde konferans düzenleyebiliyor mu acaba? Milli Eğitim Bakanı, İzmir Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü bu soruya cevap vermelidir.Ama tabi biz normalde olması gerekeni söylüyoruz. Artık ‘yükselmek’ ve üst kademelere gelmek isteyen okul müdürlerinin, idarecilerine yaranmak amacıyla ‘olur’ almadan bu tür etkinlikler düzenlediğine şahit oluyoruz. Okul müdürleri bu tür etkinlikler düzenlemek isteyebilir ve de gerçekleştirebilir ama burada görev il milli eğitim müdürü ve valiye düşmektedir. Bu amirler, o okul müdürlerini görevden alabilmelidir.”

Yorumlar (1)
hilal 10 ay önce
din 5 kurnaz kişiyi 995 garip vatandaşın doyurması demektir,ama nafile onlara 995 kişinin para yardımınla bile doymazlar
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?