Roboski’de gerçekler ortaya çıksın

Roboski katliamının 7’inci yıldönümünde basın toplantısı düzenleyen İzmir Emek ve Demokrasi güçleri, katliamla ilgili bütün dosyaların açılarak, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istedi.

POLİTİKA 28.12.2018, 14:22 28.12.2018, 14:32
Roboski’de gerçekler ortaya çıksın

28 Aralık 2011 yılında yaşanan Roboski katliamının 7’inci yıldönümünde basın toplantısı düzenleyen İzmir Emek ve Demokrasi güçleri, katliamla ilgili bütün dosyaların açılarak, gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istedi. Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski köyünde, savaş uçaklardan atılan bombalar sonucu hayatlarını kaybeden 34 köylü yurttaş İzmir’de de unutulmadı. HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katıldığı ve Eğitim Sen 1 Nolu Şube binasında düzenlenen basın toplantısında, açıklama metnini okuyan İHD İzmir Şube Yöneticisi Caner Canlı, her koşulda “Roboski için Adalet” demeye devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: “Roboski katliamının üzerinden 7 sene geçmesine rağmen hiç kimse yargılanmadı ya da adaletin karşısına çıkmadı, çıkarılmadı. Bütün soruşturmalar kapatıldı. Dosya hakkında takipsizlik kararı verildi. Anayasa mahkemesine taşınan dosya “eksik evrak” gerekçesi ile reddedildi. Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ise yaklaşık 2 yıl boyunca beklettiği başvuru dosyasını “iç hukuk yolları tüketilmedi” gerekçesi ile reddettiğini belirten Caner Canlı, “Bu davanın peşini bırakmayacağız. Roboski katliamı insanlığa karşı suçtur ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı yoktur. Unutmadık, unutmayacağız. Unutursak kalbimiz kurusun” dedi.

BİRGÜN

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
35°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?